EMEKLİ SANDIĞI DOĞUM BORÇLANMASI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

EMEKLİ SANDIĞI DOĞUM BORÇLANMASI

EMEKLİ SANDIĞI DOĞUM BORÇLANMASI

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza Emekli Sandığı doğum borçlanması ile ilgili bilgiler verdik. Emekli Sandığı doğum borçlanması nedir, ne değildir bunları anlattık. Kadın sigortalılar doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta, bunların yanı sıra ise çoklu doğum yapmaları halinde ise 10 hafta istirahatlı kaldıkları sürede işverenleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na raporlu olarak bildirilir. Emekli Sandığı doğum borçlanması hakkında daha önce çıkarılmış olan genelgeler ile birlikte uygulamalar kanun yönünden kısıtlamalara gidilmiştir. Bundan önceki Emekli Sandığı doğum borçlanmasına göre sigortalının yaptığı doğumun ya çalışırken ya da çalıştığı işinden ayrıldıktan sonraki 300 gün içinde olması gerektiğini şart koşmuştu. Ancak daha sonra yapılan bu uygulama ile beraber 300 gün şartı kaldırılmıştır.

Emekli Sandığı Doğum Borçlanmasını Kimler Alabilir?

  • Sigortalı olan kadınlar Emekli Sandığı doğum borçlanması yapabilirler.
  • Bu kapsamda olan kadın sigortalıların ise doğum borçlanması yapabilmesi içinde doğumun ilk sigortalı olduğu tarihten sonra meydana gelmesi gerekmektedir.
  • Ayrıca bu kapsamdaki bir sigortalı ise ilk defa sigortalı olduğu tarihten önce meydana gelen doğumlar için borçlanma talebinde bulunamaz.
  • BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı ile sigortalı olanlar da bu kapsamda sigortalı olamazlar. Ancak burada olan bir istisna ise geçmişinde bir gün bile SSK‘lı çalışması olan kadın, daha sonra BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığı kapsamında sigortalı da olsa Emekli Sandığı doğum borçlanması yapabilir.


Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.