EMEKLİ SANDIĞI İNTİBAK | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

EMEKLİ SANDIĞI İNTİBAK

EMEKLİ SANDIĞI İNTİBAK

Türkiye’de 10 milyondan fazla emekliyi ilgilendiren torba yasa tasarısı emeklilere intibak heyecanını da getirdi. Maaşlar arasındaki düzensizliği ortadan kaldıran intibak düzenlemesiyle ilgili çalışmalar hız kazandı. Daha öncesinde ise yani 2000 yılından önceki dönemle ilgili olarak çıkarılan intibak yasası ile maaşlarında artış yaşamıştı. Bu düzenleme ile emeklilerin maaşlarına 355 lirayı bulan zam yapıldı. İşte bu Emekli Sandığı intibak ile beraber 2000 yılından sonra emekli olanlar kendileri için bir intibak çalışması yapılmasını bekliyor. Bizler de bu yazımızda siz değerli okurlarımıza Emekli Sandığı intibak ve bu konunun detayları hakkında bilgi verdik.

İntibak ile ilgili hazırlanan dosyalar ilgili kurumlarla paylaşıldı ve 2000 yılı sonrası emekli olan SSK’lılar ile birlikte BAĞ-KUR emeklilerinin de intibaka ihtiyaç duyduğu rakamlarla anlatıldı. Bu konudaki çalışmalar halen devam ediyor bakalım yetkili kurumlar ne sonuçlar çıkaracak. 2000 yılı sonrasında emekli olanlar için ise vatandaşlar intibak konusunda umutlu olduklarını dile getiriyorlar.

İntibak ne demek peki? İntibak uyumlaştırma anlamına geliyor. Yani bir nevi intibak eşitleme de diyebiliriz. Sosyal güvenlik sistemindeki intibak; yaş, prim gün sayısı ve ödenen primlerin miktarı eşit olduğu halde, sadece değişik tarihlerde emekli olunduğu için, farklı aylık hesaplama sistemlerinden dolayı oluşan aylık farklılıklarının giderilmesi oluyor. Türkiye de Emekli Sandığı intibak kararlarıyla yani emeklilerin maaşlarındaki artışlarda farklı oranlar uygulanıyor. Dolayısıyla bu da intibak gibi durumları gerektiriyor. Emekli Sandığı emeklileri; memurlar için yapılan toplu sözleşme görüşmelerindeki kararlar neticesinde zam alıyor. Bu yıl Emekli Sandığı emeklileri, toplu sözleşme gereği Ocak ayında tek bir seyyanen zam aldılar. Yine bu karar gereği bu yıl memur emeklileri ayrıca bir enflasyon farkı almayacak.

Emekli Sandığı İntibak Yasası Kararı Nedir?

Bu konuyla ilgili henüz bir karar yoktur. Ancak açıklamalara baktığımız zaman şu anda sadece SSK emeklilerinin bir kısmı bu yasadan yararlanmaktadır. Çalışmalarda Emekli Sandığı için herhangi bir gelişme bulunmamaktadır. Bu çalışmalara bakarak şunu diyebilirim ki daha uzun bir süre Emekli Sandığı intibak çıkmayacak gibi duruyor.Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.