SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA

SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA

SGK doğum yapacak olan hamile çalışanların mağdur olmaması için çalışanlarına doğumdan önceki 8 haftayı ve doğumdan sonraki 8 haftayı izinli olarak geçirmelerini zorunlu tutmuştur. Bu süre boyunca çalışmaları kesinlikle yasaktır. Bu izin süreleri boyunca çalışmayan sigortalı çalışanların mağduriyetini azaltmak adına SGK doğum parası adı altında ödenek ödenmektedir. SGK doğum parası alabilmeniz için aranan şart; SGK doğum parası alacak olan sigortalı çalışanın doğumdan önceki bir yıl içerisinde en az 120 gün çalışmış olmasıdır. Bu şartı sağlayan bayan çalışan iş yerinden aldığı vizite kağıdı, doğum raporu, T.C kimlik, doğum yaptığına dair belgelerle birlikte SGK’ya başvuru yapması gerekmektedir. SSK doğum parası için başvuru yaptıktan sonra SSK doğum parası sorgulama işlemini yaparak sayesinde doğum parasının yatıp yatmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. SSK doğum parası sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızı yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

SSK Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sigortalı çalışanın işyerinden günlük aldığı paranın 3’te 2’si SGK tarafından ödenmektedir. SSK doğum parası için başvurunuzu yaptıktan sonra sizlere tavsiyemiz SSK doğum parası sorgulama işleminizi düzenli olarak yapmanızdır. SSK doğum parası sorgulama ile istemediğiniz sürpriz bir durumla karşılaşma ihtimalinizi en aza indirmiş olursunuz. Yazımızın devamında sizlerle paylaşacağımız adımları sırasıyla uygulayarak SSK doğum parası sorgulama işleminizi bitirebilirsiniz.

  • SSK doğum parası sorgulama için bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa bir PTT şubesine nüfus cüzdanınızla giderek öğrenebilirsiniz. Bu işlem için 2TL ödemeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi öğrendikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek SSK doğum parası sorgulama işleminizi bitirebilirsiniz.
  • Öncelikle yazımızın sonunda sizlerle paylaşacağımız SSK doğum parası sorgulama bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir.
  • Açılan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basmalısınız.
  • Açılan sayfada bulunan kutucuklar dan ilkine T.C. kimlik numaranızı ikincisine ise öğrenmiş olduğunuz E-Devlet şifrenizi yazmalısınız.
  • Bütün bilgileri yazdıktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna basarak sisteme girişinizi yapabilirsiniz.
  • Ardından sayfada bulunan yönlendirmeleri uygulayarak SSK doğum parası sorgulama işleminizi bitirebilirsiniz.

SSK Doğum Parası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.