SSK YAŞTAN EMEKLİLİK | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

SSK YAŞTAN EMEKLİLİK

SSK YAŞTAN EMEKLİLİK

Emeklilik birçok vatandaşımızın ilgilendiği ve önem verdiği güncel konulardan sadece birisidir. Öyle ki ülkemizde emekli olmanın çok çeşitli yolları olsa da nasıl emekli olduğunuzun önemi büyüktür. Emekli olabilmek için vatandaşlarımız yaş sınırını, primlerini ve gün sayılarını dikkate almak zorundadır. Tabi bunların yanı sıra malulen emekli olma gibi bir durumda söz konusudur. Biz bu yazımızda siz değerli okurlarımıza SSK yaştan emeklilik ile ilgili bilgiler vereceğiz. SSK yaştan emeklilik konusunu dilerseniz iki şekilde inceleyelim. Öncelikle bayanlar için SSK yaştan emeklilik şartlarına bir bakalım.

Kadınların SSK Yaştan Emeklilik Şartları

1999 ve 2008 yılları arasında işe giren bayanlarla ilgili olarak SSK yaştan emeklilik şartları 4500 gün sayısı ile emekli olabilmeleri için 58 yaşını tamamlamış, 25 yıldan beri sigortalı olması ve en az 4500 gün sayısı ile yaşlılıktan emekli olabiliyorlar. İşte bu duruma baktığımız zaman ise 08.09.1999 gününden sonra işe girenler için normal emeklilik şartlarında sigortalılık süresi diye bir şart kalmamış iken SSK yaştan emeklilik için 25 yıllık bir sigortalı çalışma şartı vardır.

Erkeklerin SSK Yaştan Emeklilik Şartları

1999 ve 2008 yılları arasında işe giren erkeklerin ise SSK yaştan emeklilik durumları 4500 gün sayısı ile emekli olabilmeleri için 60 yaşını tamamlamış, 25 yıldan beri sigortalı olması ve bunun yanı sıra ise en az 4500 gün sayısı ile yaşlılıktan emekli olacaklardır. Erkeklerin bu durumuna bakılarak ise 08.09.1999 gününden sonra işe girenler için normal emeklilik şartlarında sigortalılık süresi diye bir şart kalmamış olmasına rağmen aynen kadınlarda olduğu gibi 25 yıllık sigortalı olma şartı vardır.Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.