BAĞ-KUR AFFI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

BAĞ-KUR AFFI

BAĞ-KUR AFFI

BAĞ-KUR affı, kişilerin emekli olabilmek için ödemeleri gereken primlerin borçlarına karşılık olan çıkan aftır. BAĞ-KUR yeni adıyla 4B kurumuna bağlı olan kişiler primleri ödenmediği takdirde kuruma borçlanır. Primler ödenmedikçe faizi ile katlanır. BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kişilerin emeklilik şartlarında ödemeleri gereken prim gün sayısı da yer almaktadır. Primleri ödenmeyen kişiler BAĞ-KUR affı ile prim affından faydalanabilir.

2014 BAĞ-KUR Affı

Birçok kesime hitap eden Torba Yasa’nın kesinleşmesi ile birlikte 2014 BAĞ-KUR affı da belirlenmektedir. Torba Yasa ile milyonlarca kişi BAĞ-KUR affı müjdesini beklemekteydi. Torba Yasa ile beklenilen BAĞ-KUR affı konusunda BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kişiler BAĞ-KUR prim affına ilişkin olan maddelerin kabul edilerek yürürlüğe girmesini bekliyorlardı. Torba yasa ile milyonlarca kişiye nefes aldıracak olan BAĞ-KUR affı çıktı. 2014 BAĞ-KUR affı ile borcun yapılandırılması, taksitlendirme imkanı gibi birçok fırsat geldi.

2014 BAĞ-KUR affı geçtiğimiz yıllarda getirilen imkanlar ile farklılık gösteriyor. Kişiler dilerse borcu olan sigortalılık süresinden feragat edebiliyor ve ileride ödeme imkanı olduğunda bu süreleri yeniden geri kazanabiliyor. Torba Yasa ile 2014 BAĞ-KUR affında, BAĞ-KUR ya da tarım BAĞ-KUR’a tescili yapılmış olmasına rağmen, 30 Nisan 2007 tarihi itibariyle 5 yılı aşan süre boyunca prim borcu olan kişilere, bu sürelere ilişkin prim borçlarını durdurma, durdurulan sigortalılık sürelerini de istemeleri halinde kendilerince belirlenen günlük kazanç üzerinden ödeme imkanı tanınmıştır. Getirilen bu düzenleme ile 6 yıldan fazla prim borcu olan kişiler bu süreleri geri yeniden kazanmak isterse asgari ücret üzerinden ödeyeceği tutar 28 bin lirayı geçmeyecek. Yeni getirilen bu düzenleme ile BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kişiler gerçekten büyük kazanım sağlamıştır. 28 bin liranın üçte birini ödeyerek 6 yıl hizmet süresine sahip olmaktadırlar.Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.