BAĞ-KUR İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

BAĞ-KUR İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ

BAĞ-KUR İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ

BAĞ-KUR işe giriş bildirgesi bir başka deyişle sigortalı işe giriş bildirgesi, işe girdiğini SGK kurumuna bildirmek amacı ile kuruma internet, elektronik veya benzeri ortamda verilen belgedir.

BAĞ-KUR İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Doldurulur?

BAĞ-KUR işe giriş bildirgesinde yer alan Sosyal Güvenlik sicil numarası hanesine T.C. kimlik numarası yazılmalıdır. Yabancı uyruklular Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce verilen kimlik numarasını yazmalıdır. Sigortanın kimlik bilgileri bölümüne istenilen kimlik bilgileri doğru bir şekilde yazılmalıdır. Noksan yazılması durumunda sigortalının tescil işlemi yapılmaz. Noksan yazılması durumunda doğan problemlerde sorumluluklar işveren, ilgili kurum ve kuruluş ile sigortalıya aittir.

Sayfanın en üst sağ tarafında yer alan “Belgenin Mahiyeti” bölümünde ilk ve tekrar butonları yer almaktadır. İlk defa sigortalı olacak kişi için “İlk”, daha önce sigorta olan kişiler içinse “Tekrar” kelimesinin yanındaki kutu (X) ile işaretlenmelidir. BAĞ-KUR giriş formunda yer alan 15 numaralı hanede sigortalının a veya b bendi kapsamında olup olmadığına göre belirlenir. Muhtar, vergi mükellefleri, vergiden muaf olanlar, şirket ortakları, tarımsal faaliyette bulunanlar, isteğe bağlı sigortalılar, Sosyal güvenlik destek primine tabi çalışanlar, Jokey ve antrenörler, avukatlar ve noterler kapsamında olduğunuz için bölüme b bendi kapsamında olduğunuzu belirtiniz.

Yaşlılık aylığı almakta iken yeniden çalışmaya başlayan kişiler aylıklarının ödenmesine devam edilmesini istiyorlar ise BAĞ-KUR işe giriş bildirgesinin “Sosyal Güvenlik Destek Primi”, aylıklarının kesilmesini isteyen kişiler için de aynı alandaki “Tüm Sigorta Kolları” sözcüğünden sonraki kutu işaretlenmelidir. BAĞ-KUR işe giriş bildirgesinde BAĞ-KUR’lular 19 numaralı alana mesleğini, meslek ilini ve ilçesini yazmalıdır. BAĞ-KUR işe giriş bildirgesinde 20 numaralı alana sigortalının ilk veya tekrar işe başladığı tarih yazılır.

BAĞ-KUR İşe Giriş Bildirgesi İçin TIKLAYINIZ!Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.