BAĞ-KUR YAŞTAN EMEKLİ OLMA ŞARTLARI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

BAĞ-KUR YAŞTAN EMEKLİ OLMA ŞARTLARI

BAĞ-KUR YAŞTAN EMEKLİ OLMA ŞARTLARI

BAĞ-KUR‘lu olan vatandaşlarımızın emeklilik hesabı yapabilmeleri için en önemli şey bu vatandaşlarımızın prim ödedikleri tarih, yani işe başladıkları tarih çok önemlidir. Bu yazımızda sizlere BAĞ-KUR yaştan emekli olma şartları nelerdir bunları anlatacağız. BAĞ-KUR yaştan emekli olma şartlarına örnek verecek olursak; 01.06.2002 tarihinden önce prim ödemeye başlayan BAĞ-KUR’lu kadınlar 20 yıl prim ödeyerek emekli olabiliyorlar. Bunun yanı sıra BAĞ-KUR yaştan emekli olma şartlarında ise 01.05.2008 tarihi ve sonrasında ilk kez prim ödemeye başlayan BAĞ-KUR’lu kadınlar emekli olmak için 25 yıl prim ödemek zorunda kalıyorlar.

Yani BAĞ-KUR’lu vatandaşlarımızın emeklilik hesaplamaları prim ödemeye başladıkları tarihe göre belirleniyor. Ayrıca bunların yanı sıra BAĞ-KUR yaştan emekli olma şartlarında sosyal güvenlik reformu sonrası emeklilik yaşının yükseltilmesi ile BAĞ-KUR yaştan emekli olma şartları 65’e çekilmiştir. Ancak BAĞ-KUR yaştan emekli olma şartlarındaki geçiş kademeli bir geçiştir. Kademeli geçiş uyarınca 9.000 gün prim ödeme koşulunu 31.12.2035 tarihine kadar tamamlayacak olan erkek BAĞ-KUR’lu vatandaşlarımız için BAĞ-KUR yaştan emekli olma şartlarına baktığımız zaman 60 yaşında, kadınlar için ise BAĞ-KUR yaştan emekli olma şartlarına baktığımız zaman ise 58 yaşında emekli olabilirler. Ancak 9.000 gün prim ödeme koşulunu 1 Ocak 2048 ve sonrasında tamamlayacak kişiler kadın ve erkek farketmeden 65 yaşında emekli olabilecekler.

Ayrıca 5400 günden BAĞ-KUR yaştan emekli olma şartlarına baktığımız zaman ise 01.10.1999 tarihi itibari ile 23 yıldan fazla emeklilik süresine sahip olan erkek sigortalılar eskiden olduğu gibi yaşa bağlı olmadan emekli olacaklardır. Bu şartı ise yerine getirmeyenler 55 yıl veya 15 yıl tamamlamaya göre, artık hangisi daha geç ise o tarihe göre kısmi emekli olacaklardır.Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.