BAĞKUR YAŞTAN EMEKLİLİK ŞARTLARI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

BAĞ-KUR YAŞTAN EMEKLİLİK ŞARTLARI

BAĞ-KUR YAŞTAN EMEKLİLİK ŞARTLARI

Emekli olunması için birçok şart ve birçok emekli olma durumu mevcuttur. Prim, yaş gibi birçok şartın yanı sıra ise malul emeklilik gibi emekli olma durumları da vardır. Bizler bu yazımızda sizlere BAĞ-KUR yaştan emeklilik şartları nelerdir bunları anlattık. BAĞ-KUR’luların emekli olmaları için gerekli en önemli şey işe başladıkları tarihtir. Yani ilk sigorta yatırılmaya başlanan tarihtir.

BAĞ-KUR’luların kısmi aylıkla emekliliği olarak ifade ettiğimiz BAĞ-KUR yaştan emeklilik şartları için 15 yıl prim ödemiş olmaları yeterlidir. Ancak BAĞ-KUR yaştan emeklilik şartları için bir de yaş şartını sağlamaları gerekiyor. Yani BAĞ-KUR yaştan emeklilik şartlarında BAĞ-KUR’lu kişilerin işe girdikleri tarih burada çok önemli bir konuma geliyor. Ayrıca bunların yanı sıra ise 01.05.2008 tarihinden itibaren sigortalı olan BAĞ-KUR’lular için ise 15 yıl sigortalılık şartına bir de 01.01.2042 tarihinden itibaren 65 yaş şartı eklenmiştir. Bu durum da ise şu şekilde bir durum ortaya çıkıyor; 15 yıl prim ödeme koşulunu 01.01.2042 tarihinden sonra dolduracak olan BAĞ-KUR’luların BAĞ-KUR yaştan emeklilik şartları için kadın ve erkek olmaksızın 65 yaş olma zorunluluğu meydana geliyor.

Bunların yanı sıra ise BAĞ-KUR yaştan emeklilik şartları dahilinde bunların üstüne ise emeklilik yaşının 65 çekilmesini ilave edebiliriz. Ancak bunun yanı sıra ise bu geçişe kademeli bir geçiş diyebiliriz. Kademeli bu geçiş için ise BAĞ-KUR yaştan emeklilik şartlarında şunu söyleyebiliriz; 9000 prim gününü tamamlayanlar erkekler 60, bayanlar ise 58 yaşında emekli oluyor.Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.