E-DEVLET BİREYSEL EMEKLİLİK İŞLEMLERİ | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

E-DEVLET BİREYSEL EMEKLİLİK İŞLEMLERİ

E-DEVLET BİREYSEL EMEKLİLİK İŞLEMLERİ

Bireysel emeklilik çalışma yaşını doldurmuş kişilerin yaptığı bir işlem olarak bilinse de E-Devlet bireysel emeklilik işlemlerini 18 yaşın üstünde olan herkes başlatabilir. E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri kişinin çalışma hayatını bitirdikten sonra hayatını refah içinde sürdürmesini sağlayacak aylık sabit bir gelir oluşturma işlemidir. E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri kişinin kendi isteğine göre çalışma hayatı sırasında aylık maaşının belirlediği bir kısmını belirli bir fon üzerinde biriktirmesi işlemidir. Bireysel emeklilik işlemi sonrası ise bu biriken para miktarı ister tek seferde ister aylık taksitler olarak düzenli bir şekilde alınarak kişiye emeklilik zamanında belirli bir maaş oluşması sağlanır. Bu sistemle birlikte emekli olan kişi çalışıyormuşcasına maaş almaya devam eder. Bir nevi daha önce yapılan yatırımın emeklilik sonrası geri dönüşüm işlemidir.

E-Devlet Bireysel Emeklilik İşlemleri Sisteminin Koşulları Nelerdir ?

18 yaşın üstünde olan herkes E-Devlet bireysel emeklilik işlemlerine başlayabilir. E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri için çalışıyor olmaya da gerek yoktur. E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri için ayıracağınız para ise gelecekteki hedeflerinize göre tamamen size bağlıdır. Aylık gelir durumunuza göre bu miktarı belirlemeniz en sağlıklısı olacaktır. Devlet tarafından ödenen katkı payı yüzde 25 ile sınırlıdır. Devlete ödediğiniz miktarın yüzde 25’ini aylık katkı olarak geri alabilirsiniz. Ayrıca E-Devlet bireysel emeklilik sisteminde kaldığınız süre sizi belirli bir kademeye sokar. Bu kademede aylık olarak size ödenecek miktarı belirler. Bu kademelendirme işlemi ise şu şekildedir.

  • E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri sisteminde minimum 3 yıl kalan kişilere devlet tarafından yapılan katkının yüzde 15’ini
  • Minimum 6 yıl kalan kişilere yapılan katkının yüzde 35’i
  • Minimum 10 yıl kalan kişilere yüzde 60’ı
  • E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri sisteminde 10 yıl ve üstü kalan ayrıca 56 yaşın üstünde olan kişilere devlet tarafından yapılan katkının tamamı yansıtılır.

E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri ilk katkı payının ödenmesi ile aktif hale gelir ve iptal talep edilmesi durumunda formun onayı için beklenen 60 günlük süre zarfında vazgeçebilirsiniz.

E-Devlet Bireysel Emeklilik İşlemleri Nasıl Yapılır ?

E-Devlet bireysel emeklilik işleminin ne olduğundan bahsettikten sonra şimdide bu işlemin nasıl yapıldığından bahsedelim.

  • E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri için ilk gerekecek E-Devlet şifresidir. E-Devlet şifrenizi en yakın PTT şubesinden 2 tl karşılığında kapalı zarfta temin edebilirsiniz. E-Devlet şifresi kişiye özeldir. Yani temin edildikten sonra lütfen bir yere not ediniz.
  • E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri sistemine giriş yapmak için lütfen aşağıda verilen linke tıklayınız.
  • Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız.
  • Ardından belirtilen boşluklara sırasıyla TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.
  • Bilgileri girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna basınız.
  • Bu işlemin ardından E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri sistemine başarıyla girmiş bulunmaktasınız.

E-Devlet Bireysel Emeklilik İşlemleri İçin Lütfen TIKLAYINIZ!Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.