E-Devlet İkametgah Belgesi Alma | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

E-Devlet İkametgah Belgesi Alma

E-Devlet İkametgah Belgesi Alma

İkametgah, kişilerin oturmakta olduğu konumlarına verilen isimdir. Bazı kuruluşların çift ikametgahı bulunabildiği gibi farklı yerlerde evleriniz varsa yine ikametgahınız da bunlara göre ayarlanabilir. E-Devlet ikametgah belgesi alma işlemi muhtarlıklar ve nüfus müdürlüklerinden alınabildiği gibi aynı zamanda internet üzerinden de kolaylıkla alınmaktadır. Birçok kurumun işlemlerine ev sahipliği yapan E-Devlet sitesi üzerinden, ikametgah belgesini de alabiliyoruz ve böylelikle nüfus müdürlükleri veye muhtarlıklara müracaat etmeden işlemlerimizi kısa bir süre içerisinde kendimiz tamamlayabiliyoruz. Yazımızın bu bölümünde ilk olarak sizlere E-Devlet site üzerinden ikametgah belgenizi nasıl alacağınız hakkında bilgiler verdik. Vermiş olduğumuz bu bilgiler doğrultusunda kolaylıkla belgenize ulaşmış olacaksınız.

e-devlet ikametgah belgesi

E-Devlet İkametgah Belgesi Alma İşlemi Nasıl Yapılmaktadır ?

E-Devlet sitesi üzerinden bu işlemi yapabilmek için ilk olarak E-Devlet şifrenizi almış olmanız gerekmektedir. Daha önceden bu şifreyi almadıysanız eğer herhangi bir PTT şubesine giderek kimliğiniz ile başvurunuzu yapıp, 2 TL ücret ödemeniz karşılığında şifrenizi kapalı bir zarf içerisinde alacaksınız. Eğer önceden bir şifre almış ve unuttuysanız yine aynı şekilde PTT’den ancak bu sefer daha fazla ücret ödeyerek yeni şifrenizi alabiliyorsunuz. Bu nedenle şifrenizi unutmamak için şifrenizi değiştirmeniz ve unutmayacağınız bir şifre belirlemenizi tavsiye ediyoruz. İkametgah belgenizi alacak olduğunuz sayfaya ulaşmak için ilk olarak yazımızın bu bölümünün sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Bu şekilde E-Devlet kapısından yapacak olduğunuz işlem sayfasına ulaşmış olacaksınız. Bu sayfada ilk olarak ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazılı alan üzerine tıklayarak kimlik doğrulama işlemini yapacak olduğumuz sayfanın açılmasını beklemeliyiz.

Açılacak yeni ekranda ise  sizlerden istenilen T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi gereken boşluklara yazdıktan sonra ‘sisteme giriş yap’ yazılı kutucuk üzerine tıklanması gerekmektedir. Bu şekilde sistem girişinizi sağlamanız gerekmektedir.

dsada

Bu adımlar sonucunda sistem girişinizi gerçekleştirmenizin arkasından yönlendirmeler doğrultusunda ikametgah adresine ulaşmış olacaksınız. Böylelikle kısa bir süre içerisinde işleminizi tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet İkametgah Belgesi Alma İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

İkametgah belgesi alma işleminin nasıl yapılacağı hakkında sizlerle bu bilgileri paylaştıktan sonra gelelim bir sonraki durum olan ve sizlerin kafasında yer edinen ikametgah değişikliği nasıl yapılır sorusunun cevabına. Evinizi taşımanız halinde yapmanız gereken temel durumlardan birisi de ikametgah değişikliğini yapmanızdır. Gelin şimdi bu değişikliğin nasıl yapıldığına bakalım.

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılmaktadır ?

İkametgah değişiliği internet üzerinden de yapılmaktadır ve bu işlem aşağıda vereceğimiz link yardımıyla, yukarıda anlattığımız işlemle aynı şekilde yapılmaktadır. Bu işlem internet üzeriden yapılmadan önce uğraştırıcı bir süreçti, yeni evinizin adresini gösteren bir fatura, abonelik sözleşmesi veya noterden tasdikli kira sözleşmenizin olması gerekiyordu. Bu belge ile birlikte bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek ikametgah değişikliği başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Sonrasında ise buradaki görevlinin size vereceği belgeyi alıp yeni adresinizdeki mahallenin muhtarına bu belgeyi teslim etmeniz gerekmekteydi. Artık bu işlemlerin hiçbiri ile uğraşmadan internet üzerinden dakikalar içerisine ikametgah değişikliğinizi yapabiliyorsunuz. Az öncede belirtmiş olduğumuz gibi bu işlem yukarıda anlatılan ikametgah belgesi alma işlemi ile aynı olduğundan, aynı adımaları takip ederek işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz. İkametgah değişikliğini gerekli mercilere bildirme zorunluluğumuz vardır, bu bildirimi en geç 20 iş günü içerisinde yapmamız gerekmektedir. Eğer bu bildirimi zamanında yapmaz ise para cezası verilmektedir, bu cezanın miktarı ise 480 TL’dir. Bunun dışında kişinin gerçek dışı ikametgah değişikliği yaptığı saptanır ise bu kişiye de 963 TL para cezası verilmektedir. Bu nedenle yeni bir yere taşındığımız zaman gerekli özeni göstererek adres değişikliğimizi gerekli kurumlara bildirmeyi unutmayalım.

İkamet Değişikliği İçin TIKLAYINIZ!Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.