E-DEVLET SÜRÜCÜ BELGESİ CEZA PUANI SORGULAMA | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

E-DEVLET SÜRÜCÜ BELGESİ CEZA PUANI SORGULAMA

E-DEVLET SÜRÜCÜ BELGESİ CEZA PUANI SORGULAMA

E-Devlet uygulamaları sayesinden kamu işlerinizde olan sorgulama, ödeme, evrak alma gibi işlemlerinizi gerçekleştirilebilir hale gelinmiştir. Bu gerçekleştirilen uygulamalardan biri olan E-Devlet sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işlemi E-Devlet sitesinden halledilebilir. E-Devlet sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işlemi gerekli bir işlemdir. Bu puanın dolması durumunda ehliyetinize el konabilir. Her yıl sürücülere 100 ceza puanı hakkı verilir. Yıl içerisinde kuralları ihlal etmeniz durumunda bu puanlar artar. Eğer 100 puanı geçerseniz ehliyetiniz alınır. E-Devlet sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işlemi ile birlikte bilginiz olması gereken ceza puan türleri ve puanlarının bazıları şöyledir;

  • Araç muayenesi geciktirdiğiniz zaman 10 puan
  • Sürücü belgenizde kullanılabilir araç türü ve ya türleri dışındaki araçlarla trafiğe çıktığınızda 20 puan
  • Kırmızı ışık kuralına uymadığınız zaman 20 puan
  • Alkollü araç kullandığınız zaman 20 puan
  • Taşıma kapasitesinden fazla yolcu taşımaya teşebbüste 20 puan

Verilen bu ceza puanlamaları ile kural ihlalinde 100 puanı doldurabilirsiniz. E-Devlet sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işlemi ile puan durumunuzu yani ne kadar ceza puanı aldığınızı veya ceza puanı alıp almadığınızı öğrenebilirsiniz. E-Devlet sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işlemini nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda yazımızın devamında bilgi vereceğiz.

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifresi kolay temin edilir. Tek yapmanız gereken en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanınızla giderek başvurmanızdır. E-devlet şifreniz olduktan sonra ise ilk olarak aşağıda vereceğimiz linke tıklayınız. E-Devlet sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işlemi için açılan sayfa “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. Sizden istenen E-Devlet şifresi seçeneğinde TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. İşleminizi eksiksiz gerçekleştirmeniz açısından bilgilerinizi doğrulayıp “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. E-Devlet sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işleminizi bu sistemden gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ! Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.