EMEKLİ SANDIĞI ASKERLİK BORÇLANMASI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

EMEKLİ SANDIĞI ASKERLİK BORÇLANMASI

EMEKLİ SANDIĞI ASKERLİK BORÇLANMASI

Emekli Sandığı daha önce bu konuyla ilgili bazı kararlarda bulunmuştu. Emekli sandığı askerlik borçlanması ile ilgili olarak daha önce alınan kararlarda maaşa ait neredeyse tüm unsurlar askerlik borçlanma miktarının tespitine dahil edilmekteydi. Ancak bunun çerçevesinde yeni bir düzenleme yapılmaya başlandı. Yeni düzenlemeyle beraber borçlanma miktarında bazı farklılıklar ortaya çıktı. Hatta bu farklılıkların oranı yüzde 22 buluyor. İşte bu nedenlerden dolayı Emekli Sandığı askerlik borçlanması yaptırmak isteyenlerin en kısa zamanda Emekli Sandığına başvuruda bulunması gerekmektedir.

Konuyla ilgili olarak ise şu aralar plan ve bütçe komisyonu ile askerlik borçlanmasında düzenlemelere gitti. Buna göre ise Emekli Sandığı askerlik borçlanması ile ilgili olarak başvuruda bulunanlar yazılı olarak başvurdukları tarihteki öğrenim durumuyla beraber tabi oldukları personel kanunlarında yer alan hükümlere göre belirlenecek göreve giriş derece, kademe ve ek göstergeleri ile emekli keseneğine esas aylığın hesabına ait unsurlarla ilgili olarak , yine o tarihteki kesenek ve karşılık tutarları ile ilgili olarak oranlarına göre hesap yapılıyor. Peki bu madde ne anlatmak istiyor?

Bu madde daha önceki mevcut borç miktarlarının tespiti ve Danıştay’ın kanunu ile beraber iptal kararı çerçevesinde sadece giriş derece ve kademe göstergesinin, aylık katsayı ile çarpılarak bulunan miktar üzerinden yapılmakta idi. Bu maddenin yürürlüğe girene kadar süren Emekli Sandığı askerlik borçlanması ise 4 yıllık yüksekokulu bitiren ve 13.09.2002 tarihinde, 4 aylık Emekli Sandığı askerlik borçlanması için müracaat eden bir şahsın Emekli Sandığı askerlik borçlanması yapacağı tutar hesaplanacak.

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı askerlik borçlanması yapabilmemiz için ilk olarak yapmamız gereken SGK’ ya ilgili belge ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu belge “Askerlik Borçlanma Belgesi” olarak geçmektedir. Bu belgeyi ise SGK il müdürlüklerinden alabilirsiniz. Daha sonra ise bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine gidip onaylatmanız gerekmektedir. Emekli Sandığı askerlik borçlanması belgesini onaylattıktan sonra dosyanızın bulunduğunu SGK İl Müdürlüğüne vermeniz gerekmektedir. Bu işlemleri yaptıktan sonra Emekli Sandığı askerlik borçlanması işlemini bitirmiş oluyoruz.Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.