EMEKLİ SANDIĞI CENAZE YARDIMI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

EMEKLİ SANDIĞI CENAZE YARDIMI

EMEKLİ SANDIĞI CENAZE YARDIMI

Emekli sandığı cenaze yardımı hangi şartlarda alınır ve bu yardımı almak için neler gereklidir bunları bu yazımızda siz değerli okurlarımıza anlatacağız. 2014 yılı Emekli Sandığı cenaze yardımı 415 lira oldu. Peki Emekli Sandığı cenaze yardımı kimlere ödeniyor? İş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri, vazife malullüğü ya da yaşlılık aylığı almakta iken ölen sigortalıların hak sahiplerine ödeniyor. Hem de hiçbir koşul aranmadan veriliyor. Bunların yanı sıra ise bu Emekli Sandığı cenaze yardımı 360 gün malüllük yaşlılık ve ölüm sigortası primi olanlara da Emekli Sandığı cenaze yardımı yapılıyor.

Emekli Sandığı cenaze yardımını vefat eden kişinin yakınları alamadıysa bu kişiler yaptığı masrafları belgeleyen kağıdı alıp Emekli Sandığı cenaze yardımı alabiliyorlar. Cenaze ödeneğinin ne kadar ödeneceği ise sosyal taraflardan işçi, işveren ve emekli temsilcilerinin de bulunduğu Kurum Yönetim Kurulunun aldığı kararın gerekli kurumlar tarafından onaylanması üzerine yani Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca onaylanması üzerine belirleniyor.

Geçmiş yıllardaki cenaze ödeneklerine bakıldığı zaman ise, bu yıl yani 2014 yılında 415 lira, 2013 yılında bu rakam 386 lira ve 2012 yılında ise bu rakam 363 lira olarak belirlenmişti. Devlet memurlarına da ölüm ödeneği veriliyor. Memurun ölümünde, en yüksek devlet memuru aylığının 2 katı Eş ve çocuğunun ölümünde en yüksek devlet memuru  aylığının 1 katı verilir. Bu durumda ise en yüksek devlet memuru aylığı 731 lira olarak belirlenmiştir. Emekli Sandığı cenaze yardımı alacak olan Emekli Sandığı mensupları içinde aynı durum geçerlidir.Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.