EMEKLİ SANDIĞI DUL VE YETİM AYLIĞI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

EMEKLİ SANDIĞI DUL VE YETİM AYLIĞI

EMEKLİ SANDIĞI DUL VE YETİM AYLIĞI

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza Emekli Sandığı dul ve yetim aylığı nasıl bağlanır ve hangi oranlarda verilir bununla ilgili bilgiler verip, bunun yanı sıra Emekli Sandığı dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi nereden ve nasıl yapılır bunu anlatacağız. Konuya şuradan başlayalım, dul ve yetim aylığı bir devlet memurunun vefat ettiği zaman eşine, çocuklarına bağlanan yardım ödeneğidir diyebiliriz.

Emekli Sandığı Dul Ve Yetim Aylığı Alma Şartları Nelerdir ?

  • Ödenek vefat eden memurun eşi dul olduğu sürece yapılır.
  • Eğer eş evlenir ise ödenen dul aylığı kesilir. Ödeme yapılan aylık oranı ise vefat eden memurun çalışma derecesi ve emeklilik durumuna göre değişmektedir.
  • Emekli Sandığı dul ve yetim aylığı kız ve erkek durumuna göre değişim gösterir.
  • Kız çocuklar için bu durum vefat eden memurun çalışma süresi 10 yıldan fazla olması ve çocuğunun memur ve evli olmaması gerekmektedir. Emekli Sandığı dul ve yetim aylığı alan kız çocukları evlilik yaptığında ya da devlet dairesinde memurluk yaptığında kesilecektir.

Emekli Sandığı Dul ve Yetim Aylığının Paylaştırılması

Sigortalı vefat eden kişinin eşine bağlanacak ölüm aylığı sigortalı için hesaplanan aylığın % 50’sidir. Ancak vefat eden sigortalının hak sahibi çocuğu yok ise eşine düşen pay % 75’dir. Her bir çocuğa bağlanacak olan aylığın oranı ise % 25 dir. Hem annesi hem de babası ölmüş olan SSK’lının çocuğuna bağlanacak olan aylığın oranı % 50’dir.

Emekli Sandığı Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini internet üzerinden yapmanız mümkün değildir. Emekli Sandığı dul ve yetim aylığı sorgulama için yapmanız gereken başvuru yaptığınız SGK’ya giderek durumunuzu sorgulamaktır.Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.