EMEKLİ SANDIĞI EVLİLİK YARDIMI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

EMEKLİ SANDIĞI EVLİLİK YARDIMI

EMEKLİ SANDIĞI EVLİLİK YARDIMI

Emekli Sandığı evlilik yardımı ile ilgili bilgileri siz değerli okurlarımıza bu yazımızda anlattık. Emekli Sandığı evlilik yardımı nedir, nasıl alınır, nereden alınır ve ne kadar alınır gibi sorularınız var ise yazımızı okumanız yeterli. Evlenme ödeneği anne veya babasından yetim aylığı alan kız çocuklarının evlenmeleri halinde yapılan parasal yardımlara Emekli sandığı evlenme yardımı diyoruz. Emekli Sandığı evlilik yardımının diğer bir adına ise çeyiz parası deniyor.

Emekli Sandığı evlilik yardımı 1 Ekim 2008 kanunu itibariyle ödenmeye başlanmıştır. Sosyal Güvenlik kapsamında yeniden düzenlenen evlenme yardımıyla, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR’lulara evlenme yardımı ödenmeye başlanmıştır. Bunların yanı sıra ise Emekli Sandığı 90. maddesine göre ise; Evlenmeleri halinde kesilecek olan yetim aylığı ve farklı bir gelire sahip olan kız çocukla­rına bu gelir ve aylıkların toplam iki yıllık tutarı bir kez olmak üzere evlenme yardımı olarak peşin ödenir. Ayrıca evlenme yardımı alan kişinin aylık kesildiğinden itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar ge­lir veya aylık bağlanmaz.

Emekli Sandığı evlilik yardımından ise kimlerin yararlanacağına baktığımız zaman, anne veya babasından kız çocuğu olarak ölüm gelir veya aylığı alan kız çocukları yararlanabilmektedir. Sadece kız çocuklarına verilen Emekli Sandığı evlilik yardımından erkekler yaralanamaz.

Emekli Sandığı Evlilik Yardımında Aranan Şartlar Nelerdir?

  • Kız çocuklarının yetim maaşı alıyor olması gerekir.
  • İkinci şart olarak da bu maaşı alırken evlenmiş olması gerekir.

Emekli Sandığı evlilik yardımı almak için ise evlilik bağı kurulduktan sonra Emekli Sandığı evlilik yardımı alacak ki­şinin veya vekilinin evlilik yardımı talep dilekçesi ve başvuru formu ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları gerekir. Emekli Sandığı evlilik yardımı SGK‘dan alınmakta olan miktarın en son gelir veya aylığının 2 yıllık tutarı, yani 24 katıdır. Bu miktar peşin verilir.Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.