EMEKLİ SANDIĞI YETİM AYLIĞI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

EMEKLİ SANDIĞI YETİM AYLIĞI

EMEKLİ SANDIĞI YETİM AYLIĞI

Değerli okurlar birçok kişi babasından kalan yetim aylığını, kocasından ya da karısından kalan dul aylığını  oğlundan ya da kızından kalan aylığı nasıl alacaklarına dair hiçbir şey bilmiyorlar. 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı kanunu hükümlerine göre dul ve yetim aylıkları ayarlanmıştır. Emekli sandığı yetim aylığı hakkında merak ettiğiniz her şeyi kanunda belirtilen her şeyi sizlere açıklıyoruz.

Emekli Sandığı Yetim Aylığı Nedir?

Ölüm aylığı adı altında yeni düzenleme olan 5510 sayılı Kanunda bir düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemeye göre kişinin eşinden aylık alabilmesi için önceden ölen eşin 10 yıl çalışması gerekirken artık bu süre 5 yıla düşürüldü.

Anneler, çocuklarının çalışma süresi 10 yıldan fazla ise ve çocuğu evli değil ise ölen çocuğundan maaş alabilir. Ancak vefat eden oğlun 10 yıldan daha az çalışmamış olması gerekmektedir ve annenin muhtaçlık durumunun olması gerekmektedir.

Babalar, vefat eden çocuğu 10 yıldan fazla görev yapmış ise ve 65 yaşından küçük ise malul ve muhtaç olması durumunda aylık alabilirler. Ancak 65 yaşından büyük ise de muhtaç olması durumunda aylık alabilirler.

Peki şimdi en çok merak edilen konuya gelelim Emekli Sandığı yetim aylığı nasıl ve hangi şartlarda alınır bir bakalım. Emekli Sandığı yetim aylığını kız ve erkek çocuklar olarak ayırıp da inceliyoruz.

Kız Çocukların Emekli Sandığı Yetim Aylığı Alabilmesi

Kız evlat vefat eden babası veya annesinin hizmet süresi 10 yıldan fazla olması durumunda evli olmaması halinde, ayrıca devlet memuru olmadığı süre içerisinde Emekli Sandığı yetim aylığını alabilir.

Vefat eden babası veya annesinin hizmet süresi 5 ile 10 yıl arası ise, yine evli olmama ve devlet memuru olarak çalışmaması şartı ile Emekli Sandığı yetim aylığı alabilmektedirler. Ancak şöyle bir durum var ki Emekli Sandığı yetim aylığı, 18 yaşına kadar şartsız, ortaöğrenim görenlerde 20, yükseköğrenim görenlerde 25 yaşına kadar muhtaç olmaları kaydıyla ödenmekte, bu yaşların dolum tarihi itibariyle kesilmektedir.

Erkek Çocukların Emekli Sandığı Yetim Aylığı Alabilmesi

Emekli Sandığı yetim aylığı vefat eden babası veya annesinin hizmet süresi 10 yıldan fazla ise 18 yaşına kadar şartsız, ortaöğrenim görenlerde 20, yükseköğrenim görenlerde 25 yaşına kadar ödenmekte, bu yaşların dolum tarihi itibariyle kesilmektedir. Ancak şöyle bir durum da vardır ki erkek çocuk malul durumda ise Emekli Sandığı yetim aylığı devam edebilir.

Vefat eden babası veya annesinin hizmet süresi 5 ile 10 yıl arası ise, 18 yaşına kadar şartsız, ortaöğrenim görenlerde 20, yükseköğrenim görenlerde 25 yaşına kadar ödenmekte, bu yaşların dolum tarihi itibariyle kesilmektedir. Emekli Sandığı yetim aylığının süresiz ödenebilmesi için malul durumda olmaları gerekmektedir. umarım Emekli Sandığı yetim aylığı konusunda bilgi verebilmişizdir.Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.