EMEKLİLİK DİLEKÇESİ SORGULAMA | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

EMEKLİLİK DİLEKÇESİ SORGULAMA

EMEKLİLİK DİLEKÇESİ SORGULAMA

Bu yazımızda sizlere emeklilik dilekçesi sorgulama ile ilgili bilgiler verdik. Öncelikle emeklilik dilekçesi nedir bunu açıklayalım. Emeklilik dilekçesi emekli olacağınız dönemde işlemlerinizi başlatmak amacıyla sigortalı vatandaşın çalıştığı yerleri gösteren belgedir. Bu belgeye kurum olarak ise Tahsis ve taahhüt beyannamesi de denir. Emeklilik dilekçesi ile beraber başvuruda bulunan emeklilik adaylarının işlemleri bu belgeye istinaden başlatılır. Yani emeklilik işlemleri için gerekli olan belgelerden biridir. Peki bu dilekçeye nasıl ulaşacağız. Bu dilekçeye ise kurumun emeklilik tahsis işlemleri servislerinden, tahsis talep dilekçesi örneklerinden kolaylıkla edinilebiliyor.

Peki bu işlemler ne kadar sürüyor diyorsanız bunu da anlatalım. Emeklilik işlemleri kişinin çalıştığı dönem ile orantılı bir biçimde ilerler. Kişi tek bir il veya tek bir işyerinde çalışmış ise emekli olacak kişinin emeklilik işlemleri kısa sürede bitecektir. Yani bu şu demek oluyor, kişi ne kadar az yerde çalışmış ve sigortalı olmuşsa emeklilik işlemleri de bu oranda azalıyor. Ancak kişi farklı kurumlarda veya farklı il ve ilçelerde çalışmış ise emeklilik işlemleri de bu farklılık oranınca uzuyor. Çünkü ne kadar çok kurumda çalışıldıysa o kadar çok belge toplanması gerekecektir, bu da zaman alan bir durumdur.

Emeklilik Dilekçesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emeklilik dilekçesi sorgulama için internetten maalesef yapılamıyor .Emeklilik dilekçesi sorgulama işlemlerinizi ve emeklilik ile ilgili işlemlerinizi ise bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğünü telefonla arayarak öğrenebilirsiniz.Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.