EMEKLİLİK PRİM HESAPLAMA | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

EMEKLİLİK PRİM HESAPLAMA

EMEKLİLİK PRİM HESAPLAMA

Emeklilik denince akla, kişilerin yaşamları boyunca çalıştıktan sonra ve belirli şartları sağladıktan sonra bunların karşılığı olarak az da olsa rahat etmek için aldıkları para diyebiliriz. Özellikle işçi ya da memur gibi ücret karşılığı çalışan kişi bu süreyi doldurduğunda ve emeklilik yaşına eriştiğinde emeklilik şartlarını sağlamış olur ve dilerse artık çalışmayabilir. Peki ne zaman emekli olurum mu diyorsanız hemen cevaplayalım. Emeklilik için gerekli olan şartları yerine getirdiğimiz zaman emekli oluyoruz. Emeklilik için yerine getirmeniz gereken en önemli şartlar emeklilik yaşının doldurulması ve prim ödenen gün sayısının tamamlanmasıdır. İşte emeklilik prim gün sayısı bu kadar önem taşıyan bir durumdur.

Emeklilik prim hesaplama da ayrı bir önem kazanıyor. Emeklilik primi hesaplama için internetten devletin herhangi bir sitesi bulunmuyor. Ancak emeklilik prim gün sayısı emeklilik statüsüne ve sosyal güvenlik sistemine dahil olduğunuz güne göre değişiklikler gösteriyor. Farklı durumlar için doldurulması gereken farklı prim gün sayıları bulunduğundan durumunuza özel olan prim gün say kendimiz rahatlıkla hesaplayabiliriz. Bunun için emeklilik statüsü, doğum tarihi, sigorta başlangıç tarihi önem taşıyor.

Emeklilik prim hesaplama işlemleri ise eskiden  internet üzerinden iki farklı yöntemle yapılır durumdaydı. Bunlardan ilki Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesi üzerinden E-SGM sistemi ile şifresiz olarak sorgulama işlemlerinizi gerekli bilgiler ile tamamlayabiliyorduk. Fakat kısa bir süre önce E-SGM sisteminin kapatılması ile birlikte işlemlerinizi şifresiz olarak gerçekleştiremezsiniz. E-SGM sisteminin yerine halen hizmet vermeye devam eden ikinci bir yöntem olan E-Devlet sistemi ile bünyesinde pek çok sorgulama işlemlerinden biri olan emeklilik primi hesaplama işleminizi E-Devlet şifresi ile gerçekleştirebilirsiniz. Sadece tek bir şifre ile gerçekleştireceğiniz emeklilik prim hesaplama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda detaylı bilgileri paylaşacağız.

E-Devlet Üzerinden Emeklilik Prim Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden işlem yapabilmek için öncelikle bir E-Devlet şifresi edinmemiz gerekli. E-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek 2 TL işlem ücreti karşılığında şifrenizi temin edebilirsiniz. Bunu temin ettikten sonra ise aşağıda vermiş olduğumuz linkleri kullanarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada gerekli bilgileri girerek hesaplama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet 4A Emeklilik Prim Hesaplama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet 4B Emeklilik Prim Hesaplama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet 4C Emeklilik Prim Hesaplama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.