GSS AFFI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

GSS AFFI

GSS AFFI

Birçok vatandaşımızın merak ettiği en önemli konulardan bir tanesi de GSS affıdır. Peki bu afta ne gibi değişikler oldu, bu af nasıl olacak? Torba yasa ile beraber milyonlarca kişi birçok beklenti içine girmişti bunlardan bir tanesi de GSS affı bekleyen vatandaşlarımızdır. Şimdi bu önemli konu olan GSS affı ile ilgili siz değerli vatandaşlarımıza bilgiler verelim.

GSS Affından Kimler Faydalanabilir?

  • GSS affından 2012 başından şu anda bulunduğumuz zamana kadar hiç gelir testine gitmemiş olanlar vatandaşlarımız yararlanabilecek.
  • GSS affından gelir testini zamanında yaptırmış vatandaşlarımız ve ödemekle yükümlü olduğu primleri zamanında ödeyememiş olan vatandaşlarımız yararlanabilecektir.
  • Gelir testine girmiş ancak bu gelir testini  geç yaptırdığı için, testten hemen öncesinde SGK tarafından en yüksek prim tutarından borçlandırılmış olanlar vatandaşlar da gelir testinden yararlanabilirler.

Bunların yanı sıra ise önemli bir bilgi de GSS affıyla ile borçlu vatandaşlarımıza hiç gelir testi yaptırmamış olanlara öncelikle yeni bir hak tanınıyor. Bu vatandaşlar şimdi gelir testi yaptırırlarsa sonucuna göre işleme girecekler. Peki bu ne anlama geliyor ? Bu ise şu anlama geliyor; eğer bu vatandaşlar en düşük gelir grubundalarsa, yani gelirleri asgari ücretin üçte birinden az ise, hiç prim ödemeyecekleri gibi birikmiş borçları da tamamen silinecek. Bunların dışında ise başka bir grup, yani gelir testini geç yaptırdığı için SGK’nın resen tescil ettiği ve en yüksek tutardan borç çıkardığı kişilere de bu konularda da haklar tanınacak.Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.