GSS BAŞVURU | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

GSS BAŞVURU

GSS BAŞVURU

Birçok vatandaşımız GSS, yani Genel Sağlık Sigortası nedir, ne işe yarar, bu sigortanın başvuruları yani GSS başvuru işlemleri nasıl yapılır, GSS başvuru için hangi evraklar gereklidir bunları merak eder. Bizlerde bu yazımızda siz değerli okurlarımıza GSS başvuru bilgilerini en özgün ve net bir biçimde vermeye çalıştık. GSS başvuru sigortasını yapmayanlar yani henüz GSS’li olmayanlar ve sigortalılık statüsü sona erenler ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler, SGK tarafından kendiliğinden tescil edilecek. Öncelikle bu bilgiyi vermekte fayda var. Bu şahısların ise gelir testini yaptırmak için bir an önce gerekli kurumlara başvurmalarında fayda var.

Bunların yanı sıra ise GSS tescilinin kendiliğinden, kişinin özgür iradesine bağlı kalmaksızın yapıldığı tarihten itibaren prim tahakkuk ettirilecek ve prim ödeme yükümlülüğü başlayacak. Peki bu gelir testini yaptırmassak ne olur. Kendisine gelir testi yaptırmayanlar veya bu testin yaptırılmaması için gerekli olan kurumlara başvurmayan vatandaşlar asgari ücretin iki katı prim ödeyecek. Ayrıca özürlü ve yaşlı olanlar vekili aracılığıyla GSS başvuru yapabilecek.

GSS başvuruları ise kişinin ikametgah ettiği il veya ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılacak. Ayrıca vakıf personeli, bilgi formu vasıtasıyla GSS başvuruda bulananların evlerine gidecek. Bunların yanı sıra ise en önemli olaylardan birisi de doğum, ölüm, evlenme, boşanma gibi olayların ardından gelir testi yenilenecek olması. Gelir tespitinde, aile bireylerinin harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınacak. Aile bireylerinin banka hesapları ve aldıkları nakdi yardımlarda incelenecek.

GSS başvurusu için GSS’li olmayanlar ve sigortalılık süresi sona erenler için bakmakla yükümlü olduğu kişiler, SGK tarafından resen tescil edilecek. Daha sonra ise bu kişilerin gelir testi yaptırmaları için 1 aylık bir süre zarfında vakıflara başvurmaları gerekiyor. GSS tescilinin resmen yapıldığı tarihten itibaren prim tahakkuk ettirilecek ve prim ödeme yükümlülüğü başlayacak. Kendisine gelir testi yaptırmayanlar ve bu yönde bildirimde 1 ay için de bulunmayanlar ise asgari ücretin iki katı prim ödeyecek. Ayrıca özürlü ve yaşlı olan vatandaşlarda vekil aracılığıyla GSS başvuru yapacaklar. GSS başvuru yapmak için ise herkesin Sosyal dayanışma ve yardımlaşma derneklerine başvurmaları gereklidir.

E -Devlet GSS Başvuru Nasıl Yapılacak?

  • GSS başvuru için ilk olarak  sizlere yazımızın hemen altında verdiğimiz bağlantı linkine tıklayınız. Açılan sayfada kimlik doğrulamasını yapınız. kimlik doğrulamasından sonra T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.
  • Eğer E-Devlet şifrem yok diyorsanız size en yakın bir PTT bürosuna giderek 2 TL işlem ücreti karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.
  • Bu işlemlerden sonra sisteme giriş yaparak GSS başvurunuzu yapabilirsiniz.

E-Devlet GSS Başvuru Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.