GSS BORÇ AFFI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

GSS BORÇ AFFI

GSS BORÇ AFFI

Bu yazımızda sizlere, GSS borç affı hakkında bilgiler vereceğiz. GSS borcu olanlara af ve yeniden yapılandırması için kanun 2014 yılı meclisinde görüşülmüştür. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

GSS Borçlularına Ne Gibi Haklar Tanındı?

GSS borç affı için, borçlu durumunda olan vatandaşlarımız için, gelir testi yaptırmamış olanlara öncelikle yeni bir hak tanınıyor. Bu kişiler gelir testi yaptırmaları durumunda çıkan sonuca göre işlemleri gerçekleşecektir.

  • GSS borç affı için, birey en düşük gelir grubunda yer alıyorlarsa yani aile içindeki bireyleri kişi başı gelirleri asgari ücretin 1/3’ünden az ise, prim ödemelerine gerek kalmazsan aynı zamanda borçları da silinecektir.
  • Gelir düzeyleri yüksek çıkması durumunda ise, geçmişte bulunan prim borçları yeniden hesaplanacaktır,
  • Ve ayrıca gelir testini geç yaptırdığı için en yüksek tutardan borç ödemek zorunda kalan kişilere de yeni haklar tanınıyor. GSS borç affı, bunların gelir testini geciktirdikleri sürede biriken borçlarını, gelir testi yaptırdıktan sonrasında belirlenen prim miktarına göre yeniden hesaplayacaktır.

GSS Borç Affı İçin Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

GSS borç affı için 31 Mart 2015 tarihinden itibaren, gelir düzeyi orta ve üst düzeyde olanların, GSS borç affı için 30 nisan 2015 tarihine kadar bulundukları şehirdeki SGK merkezlerine giderek yeniden borçlarını hesaplama için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Yetkililer herkesin mutlaka GSS borç affı için durumuna baktırması gerektiğini belirterek, bunun için en yakın SGK merkezine gidilmesini gerektiğini belirttiler.Bu merkezlerden GSS prim borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Borçlular bu çalışma ile GSS borç affından yararlanabileceklerdir.Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.