GSS BORÇ SİLDİRME | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

GSS BORÇ SİLDİRME

GSS BORÇ SİLDİRME

GSS borcu birçok vatandaş için dert olmuş bir konudur. Genel Sağlık Sigortası borçlarından kurtulmak yani GSS borç sildirmek isteyen birçok vatandaşımız var. Peki her isteyen GSS borç sildirme yapabiliyor mu? GSS borç sildirmek için neler yapılmalı gibi sorularınız var ise cevapları için yazımızı okumanız yeterlidir.

GSS borç şekilleri değiştirildiği için yaşından küçük olan kız ve erkek vatandaşlarımızın borçları çıkabiliyor. Bunun sebebi öğrenci olduklarını SGK‘ya bildirmemeleridir. Bu bildirim her sene 1 adet öğrenci belgesi ile yapılıyor. Ayrıca eğer bildirim yaparsanız geçmişte olan borçlarınız da siliniyor. Ancak borçlu dönemler de öğrenci olmak şartı aranıyor. Bunların yanında ise GSS prim borcuna itiraz etme hakkınız vardır. Ancak GSS borç itirazı için geçerli bir sebebinizin olması gerekir. GSS prim borcunuzun artmasını önlemek amacıyla birçok yöntem bulunmaktadır.

Kimler GSS Borç Sildirme Yapabilir ?

  • Öğrenci oldukları halde GSS tarafından prim borcu kaydedilen bayan vatandaşlar öğrenci belgeleriyle SGK Müdürlüklerine müracaat ederek GSS borç sildirme yapabilirler.
  • Bunun yanı sıra ise öğrenci olmalarına rağmen yaşını geçmemiş ve prim borcu olan erkek öğrenciler de GSS borç sildirme işlemini yapabilirler.
  • Son olarak ise GSS borç sildirme uygulamasından yurtdışında yaşamalarına rağmen ikametgah adresleri hala Türkiye’de olan vatandaşlar ikametgah adreslerini yaşadıkları ülkeye aldırarak ve yaşadıkları süreyi belgeleyerek yararlanabilirler.


Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.