GSS Geçmiş Dönem Borç Sorgulama | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

GSS Geçmiş Dönem Borç Sorgulama

GSS Geçmiş Dönem Borç Sorgulama

Bu yazımızda sizlere GSS geçmiş dönem borç sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızı anlatacağız. Yalnız sorgulama işlemini anlatmadan önce isterseniz GSS’ nin ne anlama geldiğini açıklayalım. GSS yani Genel Sağlık Sigortası 18 yaşını geçmiş ve sigortası olmayan her bireyi kapsamaktadır. Bu yüzden her ay düzenli olarak prim ödemeniz gerekmektedir. Bu yazımızda ne kadar GSS prim borcunuzun olduğunu öğrenmenizi sağlayacak olan GSS tescil ve prim borcu sorgulama işlemini anlatacağız.

GSS geçmiş dönem borç sorgulama işlemi 2015 Nisan ayına kadar iki farklı sistem üzerinden gerçekleştiriliyordu. Ancak E-SGM sisteminin güvenlik problemiyle ve hatalı bilgiler vererek kullanıcılarını yanıltması sebebiyle kapatılmasına karar verilmiştir. Bunun yerine daha güvenilir olan E-Devlet portalı pek çok Sosyal Güvenlik Kurumu işlemi için kullanılmaya başlanmıştır. Bizde size GSS geçmiş dönem borç sorgulamanızı nasıl yapacağınızı açıklayacağız. Ancak bunun öncesinde GSS primlerinizin yatıp yatmadığını öğrenmeniz açısında GSS sorgulamanın nasıl yapıldığını açıklayacağız.

gss borç sildirme

GSS Geçmiş Dönem Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS borç sorgulama işlemi de diğer pek çok SGK işlemi gibi E-Devlet portalından yapılan işlemlerden bir tanesidir. Bu işlem için bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. E-Devlet şifresi için herhangi bir PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. Başvuru yapmanızın gerektiği bu işlem için bir de 2 TL ödemeniz gerekiyor. Bunlardan sonra şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldığınız durumda en altta verilen bağlantı sekmesine tıklayınız. Karşınıza Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu sorgulama ekranı çıkacaktır. Bu ekranda ilk olarak kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir.

1

Doğrulamadan sonra GSS geçmiş dönem borç sorgulaması için T.C. kimlik numarasının ve E-Devlet şifresinin girilmesi gerekiyor. Bilgilerin doğruluğundan emin olunca da sisteme giriş yap diyerek GSS prim borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

2

Bu sayfaya giriş yaptığınızda GSS geçmiş dönem borç sorgulamanın yanı sıra GSS borç ödeme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. GSS borç ödeme işlemi için kredi kartınızı kullanabilirsiniz.

GSS Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

GSS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Primlerinizin yatması sağlık ve sosyal hizmet alabilmeniz açısından önemlidir. Aksi takdirde bu güvenceleri kullanmanız mümkün değildir. Bu yüzden düzenli olarak GSS prim sorgulamanızı yapmanızı öneririz. GSS prim borcu sorgulama gibi GSS sorgulama işlemi de E-Devlet üzerinden yapılan işlemlerden bir tanesidir. GSS sorgulama yapabilmeniz için bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. E-Devlet şifresi için de bir PTT şubesine gitmeniz. Ardından kimlik numaranızla yapacağınız başvuru sonrasında 2 TL ödeyerek şifrenizi alabilirsiniz.

Şifrenizi aldıktan sonra yazımızın bitiminde verilen GSS sorgulama linkine tıklayınız. Açılacak ekranda ilk kez E-Devlet kullanacaksanız kimlik doğrulayınız. Doğrulama sonrasında da E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarasının girilmesi istenecektir. Bu bilgileri girdiğiniz durumda GSS primlerinizin yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

GSS Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

GSS İtiraz Nasıl Yapılır?

GSS borç itiraz işlemini yapabilmeniz için geçerli sebeplerinizin olması gerekiyor. Öncelikle öğrenim görmekte olan erkek çocukları için 25 yaşına kadar GSS priminin alınmaması gerekmektedir. GSS prim borcu çıktıysa eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’na öğrenciliğinizi belgeleyen bir dilekçeyle başvuru yapabilir, GSS itirazında bulunabilirsiniz. Ya da yurtdışında öğrenim görmekte olan bir öğrenciyseniz yine adınıza GSS prim borcu çıkabilir. Bunun için de borç çıkan tarihlerde yurtdışında olduğunuzu gösteren bir belgeyle yine Sosyal Güvenlik Kurumu’na GSS itirazında bulunabilirsiniz.Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.