GSS GELİR TESPİTİ | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

GSS GELİR TESPİTİ

GSS GELİR TESPİTİ

Genel sağlık sigortası 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren ülkemizde ikamet eden herkes için zorunlu hale gelmiştir. GSS gelir tespiti ile, sigortalının bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuklarının hangi hallerde zorunlu genel sağlık sigortası gelir testi yaptırıp, sağlık sigorta primi ödeyecekleri belirlenecektir.

GSS Gelir Tespiti İçin Neler Yapmalıyız?

SGK’da kaydı bulunmayan ve vize süresi dolan yeşil kartlıların yaptırmak zorunda olduğu gelir testi için gerekli başvuru, kişinin ikametgahının bulunduğu il veya ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılacak. Vakıflara kaymakamlıklar aracılığıyla da ulaşmak mümkün. Özürlülük ve yaşlılık gibi nedenlerle GSS gelir testine başvuruda bulunamayacak olanların başvurusu vekili tarafından yapılabilecek.
GSS gelir tespitinde, aynı evde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük anne ve büyük babadan oluşan aile esas alınacak. Aynı aile üyelerinden biri veya birkaçı başvuruda bulunsa bile başvuru formunda hanede yaşayan tüm fertlere ait bilgiler yer alacak. Aile içinden birden fazla kişi GSS gelir tespiti için teste girecek kişiyse tek form ile başvuru yapılabilecek.

GSS Gelir Tespiti İçin Gerekli Olan Testi Kimler Yaptırmak Zorunda?

  • 18 yaşının altındaki bireylere uygulanmıyor.
  • GSS gelir tespiti için çocuklar istenilen üst yaş limiti 25
  • Hane halkının geliri
  • Ayrıca GSS gelir tespiti için sigortalı olanların tamamı, isteğe bağlı sigorta primi ödeyenler,  SGK’dan emekli aylığı, dul ve yetim aylığı alanlar, geçici köy korucuları, 65 yaş aylığı ve engelli aylığı alanların bu testi yaptırma yükümlülüğü yoktur.

GSS Gelir Tespiti Sorgulaması İçin TIKLAYINIZ!



Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.