GSS GELİR TESTİ | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

GSS GELİR TESTİ

GSS GELİR TESTİ

GSS Gelir Testi Nedir ?

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı gibi herhangi bir sigorta kurumuna bağlı olmayan kişilerin ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için Genel Sağlık Sigortası adı altında bir hizmet getirilmiştir. Genel Sağlık Sigortası kısaca GSS, sosyal güvencesi olmayan kişilerin GSS prim ödemelerini yapmaları durumunda tüm sağlık haklarından yararlanabilmektedirler. GSS primlerinin belirlenmesi amacı ile GSS gelir testi uygulanmaktadır. GSS gelir testi ile kişinin gelirine göre prim ödeyip ödemeyeceği ya da ne kadar prim ödemesi gerektiği belli olur.

GSS Gelir Testi Primleri

GSS gelir testinin sonucuna göre;

 1. Aylık geliri asgari ücretin üçte birinden daha az olan kişler pirm ödemekle zorunlu değillerdir. Bu şekildeki kişilerin primleri devlet tarafından ödenmektedir.
 2. Aylık geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olan kişiler, asgari ücretin üçte birinin % 12′ sini ödemek durumundadır.
 3. Aylık geliri asgari ücret ile asgari ücretin 2 katı arasında olanlar asgari ücretin % 12′ sini ödemeleri gerekmektedir.
 4. Aylık geliri asgari ücretin 2 katından fazla olan kişilerde asgari ücretin 2 katının % 12′ si kadar prim ödemesi yapmaları gerekir.

Çalışmayan vatandaşların yanında SGK‘ dan hiçbir geliri veya aylığı olmayan çocuklar 18 yaşını, ortaöğrenim görüyorsa 20 yaşını, yükseköğrenim görüyorsa da 25 yaşını bitiren, ailesinin bakmak durumunda olduğunu durumdan çıkan kişiler GSS gelir testi yaptırmak zorundadırlar.

Ayrıca GSS gelir testi yatırmayan kişilerin aylık geliri, asgari ücretin 2 katı olarak hesaplanacaktır.Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

 1. Necmi dedi ki:

  Merhaba,
  2012 de Almanya dan kesin dönüş yaptık.
  Hiç bir kurum gelir testi istemediğinden veya borç uyarısı yapmadığından zamanında gelir testi yaptıramadık.
  2015 de Tesadüf üzeri GSS borçumuzu İnternet de tespit ettik.
  2012-2014 dönemin gelir testi yapılsaydı yeşil kart çıkıyordu.
  2015 de gelir testi sonuçu na göre 2012-2013 dönemini borçlu çıkıyoz, çünkü emekli maaşa bağlandım ve 2015 de 1 daire aldım. Bu borçtan kurtulmak için ne yapmamız lazım?

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Belirttiğiniz dönemlere ait borçlarınızı ikametgahınızın yurt dışında olduğunu göstererek sildirebilirsiniz. Türkiye de olduğunuz süre içerisindeki borçlara şuan için yapılacak bir şey bulunmuyor.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.