GSS PRİM BORCU AFFI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

GSS PRİM BORCU AFFI

GSS PRİM BORCU AFFI

Torba yasası diye bildiğimiz, GSS prim borcu affı, yapılan düzenlemeye göre, SGK prim borçlusu olan vatandaşların borçları 1 Ocak 2012’den itibaren yapılandırılacak.

Peki GSS Prim Borcu Affı Kapsamında Neler Yer Almaktadır?

GSS primleri, kişilerin gelirine göre kademeli olarak belirleniyor. Kişilerin geliri, valilik ve kaymakamlıklardaki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılan testlerle belirleniyor. Plana göre, şimdiye kadar gelir testi yaptırmamış kişilere kanun çıktıktan sonra yeni haklar tanınacak, ayrıca GSS prim borcunu ödemeyenlere de GSS prim borcu affı ile yeni olanaklar sağlanacak.

  • GSS prim borcu affı için, yeşil kart sisteminin yerine ikame edilen gelir testi sistemine göre sosyal güvenlik kapsamında olmayan kişiler, gelirine göre GSS primi ödeyerek sağlık hizmeti alıyor.
  • Vatandaşların GSS prim borcu affı konusundan yeterince haberdar olmaması veya değişik nedenlerle yüz binlerce kişi bu teste girmedi. Bu kişilere en üst sınır olan 245 TL’den çıkarılan GSS prim borçları önemli bir yer tutuyor. Şimdi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, GSS prim borcu affı kapsamında fırsatlar sağlayacaktır.


Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.