GSS PRİM BORCU | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

GSS PRİM BORCU

GSS PRİM BORCU

Genel Sağlık Sigortası kısaca GSS, tüm vatandaşların sağlık haklarından yararlanmaları amacıyla oluşturulmuş bir hizmettir. GSS, Sosyal Güvenlik Kurumu’ na bağlı bir şekilde çalışan ya da çalışmayan tüm vatandaşları sağlık güvencesi altına almaktadır. Genel Sağlık Sigortası kapsamında sigortalı biçimde bir yerde çalışanlar, kendi rızalarıyla sigorta yatıranlar, emekli olmuş vatandaşlar, 18 yaşı doldurmamış çocuklar ve GSS gelir tespitinde belli bir gelir düzeyinin altında kalan kişiler prim ödemeden GSS’ den yararlanabilmektedirler.

Sigortasız olarak çalışan kişiler ve işsizler GSS prim borcu ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca 18 yaşını bitirmiş kişilerin Genel Sağlık Sigortası hakkı bitmiş olmaktadır. Ancak hala eğitim ve öğretim görmekte olan vatandaş Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yaparak tekrar GSS kapsamı altına girebilir.

GSS prim borcu ödenmemesi ya da ödenmesinin geciktiği durumlarda faizi ile birlikte sizden tahsil edilmektedir. Bu nedenle GSS prim borcu bulunan kişilerin prim borçlarını takip etmeleri oldukça önemlidir. GSS prim borcu sorgulamanızı internet üzerinden herhangi bir zamanda gerçekleştirerek prim borcunuzu öğrenebilirsiniz.

GSS Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS prim borcu sorgulama işlemi internet üzerinden çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu işlemi için ilk olarak yazının sonunda sizlere vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Ardından karşınıza gelen sayfada “Sorgu Türü” sekmesinden “Diğer Ödemeler”, “Sorgu Tipi” bölümünü ise “GSS Prim” seçeneği olarak işaretleyiniz. Daha sonra da T.C kimlik numaranızı ve alt kısımdaki güvenlik kodunu doğru şekilde giriniz. Son olarak da “Borç Sorgula” butonuna tıklayarak GSS prim borcu bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

GSS Prim Borcu Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.