GSS Prim Borcu Ödeme ve GSS Prim Hesaplama | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

GSS Prim Borcu Ödeme ve GSS Prim Hesaplama

GSS Prim Borcu Ödeme ve GSS Prim Hesaplama

Bilindiği gibi çalışmayan bireylerin ve sigortası olmayanların sağlık testi yaptırarak GSS prim ödeme yapması gerekmektedir. GSS prim borcu ödemesi zorunlu olan, hatta ödeme süresi geciktikçe gecikme zammı ve cezası üzerine eklenen bir borç olduğundan, bu borçtan kurtulmanın öncelikli yolu tabiki borcu ödemektir. Peki GSS prim borcu ödemeyi nasıl yapacağız sorusunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Bu yazımızda GSS prim borcu ödemeleri hakkında bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda GSS’ye tabii olup olmadığınızı öğrenmeniz açısından GSS sorgulama ve GSS prim borcu sorgulama işlemlerini de açıklayacağız.

GSS Prim Borcu Hesaplama Nasıl Yapılır?

GSS prim borcu hesaplamanızı yapmak istiyorsanız hem online işlemleri kullanabilir hem de GSS prim hesaplama tablosundan bu işlemi yapabilirsiniz. Öncelikle tablo sayesinde GSS prim borcu hesaplama yapmak istiyorsanız aşağıdaki tabloyu inceleyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

12

Ancak GSS prim hesaplamanızı internet üzerinden yapabiliyorsunuz. Bu seçenek oldukça basit ve hatasız olacağından online olarak bu işlemi yapmanızı öneririz. Online yapacağınız bu işlem E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Bildiğiniz gibi E-Devlet üzerinden yapılan işlemlerde E-Devlet şifresi gerekiyor. E-Devlet şifresi PTT şubelerinden alınabilen bir şifredir. Bu şifre için PTT’ye giderek bizzat başvurunuz gerekmektedir. Başvurudan sonra da 2 TL ödemeniz gerekiyor. Ardından E-Devlet şifrenizi alarak işleminizi başlatabilirsiniz. Bu işlem için sizinle bir link başladık. Bu linkten direk olarak sayfaya gidebileceksiniz. Sayfada ilk yapacağınız işlem kimlik doğrulamaktır.

123

Daha sonraki sayfada da E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı giriniz. Bilgileri girdiğiniz durumda sisteme girebilecek ve GSS prim borcu hesaplamanızı gerçekleştirebileceksiniz.

GSS Prim Borcu Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

GSS Prim Borcu Ödeme Nasıl Yapılır?

GSS prim borcunuzu öğrendikten sonra GSS borç ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Yine E-Devlet üzerinden yapılan GSS prim borcu ödeme işlemi için yazı bitiminde bir link verdik. Bu link GSS prim ödemenin direkt linkidir. GSS prim borcu ödeme linkine geldiğinizde ilk işlem kimliğimi şimdi doğrula butonuna basmaktır.

8569

Ardından T.C. kimlik numaranızla birlikte E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekiyor. E-Devlet şifrem yok diyorsanız bir üst başlıkta E-Devlet şifrenizi nasıl alacağınızı anlatmıştık. Gereken bilgileri girdikten sonra GSS prim borcu ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

GSS Prim Borcu Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

GSS Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS prim borcu sorgulama ve GSS prim borcu ödeme işleminden önce asıl yapılması gereken işlem GSS sorgulamadır. GSS’ye tabii olup olmadığınızı bu sorgulama sayesinde öğrenebilirsiniz. GSS sorgulama işlemi de diğer işlemler gibi E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Yine E-Devlet şifresiyle yapabileceğiniz bu işleme ulaşabilmeniz için bir link verdik. Bu linke tıklayınız ve kimlik doğrulamanızı gerçekleştiriniz. Sonrasında başka bir sayfaya geçiş yapmış olacaksınız. Bu sayfada da E-Devlet şifresi ile birlikte T.C. kimlik numarası girilmelidir. Sisteme giriş yapıldığı durumda GSS tescil sorgulamanızı yapmış olacaksınız.

GSS Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

GSS Yapılandırma Nasıl Yapılır?

GSS borç yapılandırma olarak bilinen GSS yapılandırma işlemi 2016 yılında yapılabilir hale gelecek. Eski borçları ile ilgili hiçbir yapılandırma bulunmayan kişilerin yapabileceği bu işlem Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek yapılır. Aynı zamanda 2016 yılında 3 milyon 300 bin kişinin yararlanabileceği borç affı da yürürlüğe girecek.Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.