SGK AFFI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

SGK AFFI

SGK AFFI

Son günlerde milyonlarca insanın ilgilendiği torba tasarıda yavaş yavaş sona geliniyor. Torba tasarı artık yasa olmaya çok yaklaştı. Torba yasanın getirdiği müjdelerden biriside SGK affı.

SGK Affı İle Vatandaşlara Ne Kolaylıklar Sağlanmıştır?

Hükümet son yılların en büyük affını getirmek üzere. SGK affı dahilinde ise 2014 yılı itibariyle sigorta primleri, işsizlik sigortası primleri, asgari işçilik primleri bu affın kapsamı dahilindedir. SGK affı ile beraber borçlar yeniden yapılandırılacak. Bu af 100 milyar lirayı aşan bir kapsamdadır. SGK affı halen meclisin gündemindedir. Meclis torba yasayla ilgili maddeleri tek tek inceleyip kabul ediyor. Milyonlarca insan ise bu tasarının yasa olmasını büyük bir umutla bekliyor. Bunların yanı sıra ise SGK affı ile beraber kamu borçlarındaki borçların silinmesi ve bunun yanı sıra ise yapılandırmaya gidilmesi ile ilgili düzenlemeler de bulunuyor.

SGK Affının Getirdiği Diğer Yenilikler Nelerdir?

SGK affıyla beraber 2013 yılı ve daha öncesi ile ilgili olarak ödenmemiş sigorta primi, sosyal güvenlik destek primleri, idari para cezaları, özel işlem borçları, vergi borçlarının asıllarının borçları 100 lirayı aşmayanlarından vazgeçilecek. Bunların yanında ise SGK affı ile beraber, SGK prim alacağı 75 milyar lira, BAĞ-KUR prim alacağının 28 milyar lira, Genel Sağlık Sigortası prim alacağının da 11 milyar liraya ulaştığı şuan tahmin ediliyor. Bunlara ise hemen beraberinde işsizlik sigortası primi, idari para cezası, damga vergisi, asgari işçilik fark primlerinin eklenmesiyle beraber bu miktarın 110 milyarı aşacağı düşünülüyor. Bütün bunların yanında ise tek maddelik bir maddelik bir düzenlemede söz konusudur. Torba yasada bir sorun çıkmazsa veya büyük bir değişiklik yapılmaz ise SGK affı meselesi taşeronluğu içeren maddelere eklenecek. Daha sonra ise yasal düzenleme ile beraber vatandaşlar 3 ay içinde başvuru yapacaklar.

Torba yasanın SGK affı ile ilgili vatandaşlara sunduğu destekler ve imkanlar bu şekilde olacak. Milyonlarca insanın beklediği affın en kısa zamanda gelmesi bekleniyor.Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.