SGK AKTİVASYON | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

SGK AKTİVASYON

SGK AKTİVASYON

Sosyal Sigortalar Kurumu’nun kısaltmasıdır. Bu kurum 16 Mayıs 2006 tarihinde yürürlülüğe girmiştir. SSK,BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı bu kuruma devredilmiştir. Yerel kurul, yönetim kurulu ve başkanlık olarak üç bölümden oluşmaktadır. Amacı çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmektir. Vatandaşların sigortalarının olması yarar sağlamaktadır. Örneğin insanlarımız hastanelere gittiğinde ücret ödememektedir. Bu ücreti SGK sayesinde devlet ödemektedir. Yani vatandaşımızın kimseye muhtaç olmadan sosyal açıdan gelen zararları karşılamak gibi görevi de bulunmaktadır. Vatandaşımızın sigortalı olması çok önemli bir unsurdur.

Bu yazımızda sizlere SGK aktivasyon işleminin ne anlama geldiğini anlatacağız. Sigortalı olarak yeni bir işe girmişseniz ve 30 günlük priminiz ödenmişse aktivasyon işlemini yapmanız son derece önemlidir. SSK aktivasyon işleminizi yapmamanız halinde hastane ve eczanelerden faydalanamayabilirsiniz. Diğer sigortalı çalışanlar gibi bu hizmetlerden yararlanmak istiyorsanız SSK aktivasyon işlemini yapmanız gerekmektedir. SSK aktivasyon işleminizi bağlı olduğunuz SGK kuruluşunda bulunan sağlık aktivasyon birimine başvuru yaparak başlatmanız gerekmektedir.

SGK Aktivasyon Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu sorgulama işlemi E-SGM resmi sitesinden yapılmaktaydı. Ancak E-SGM resmi web sitesi şu anda yapılandırma aşamasında olduğu için sizlere hizmet verememektedir. Yapılandırma aşaması bittikten sonra aktif olacak mı belli olmadığından bu işlemi farklı yoldan nasıl yapacağınızı anlatacağız. SGK aktivasyon işlemi için başvuru işleminizi yaptıktan sonra sorgulama işlemini yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede SSK aktivasyon işleminizin gerçekleşip gerçekleşmediğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. SSK aktivasyon sorgulama işleminizi bir diğer yöntem olan E-Devlet şifresi ile nasıl yapılacağını sizlere aşağıda anlatmış bulunmaktayız.

E-Devlet Şifresi ile SGK Aktivasyon İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu anlatacağımız şekilde işlem yapmak istiyorsanız E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine gidip 2 TL karşılığında sahip olabilirsiniz. Gelelim işlemimize; Öncelikle yazımızın sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Açılan sayfada ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. Karşınıza çıkan sayfada TC numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek SGK aktivasyn işleminize ulaşabilirsiniz.

SGK Aktivasyon İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.