SGK DOĞUM PARASI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

SGK DOĞUM PARASI

SGK DOĞUM PARASI

SGK doğum parası genel olarak doğum yapacak olan hamile çalışanlarına verdiği ödeneğe verilen addır. SGK doğum parası uygulamasının diğer bir adı ise analık geçici iş göremezliğidir. SGK doğum yapacak olan bayan çalışanına doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere doğum izni vermektedir. Hamile çalışanın bu aralıklarda çalışması kesinlikle yasaktır.

SGK Doğum Parasında Özel Durumlar

Çoklu olan doğumlarda doğum iznine 2 hafta daha eklenerek 10 hafta izin verilmektedir. Bu aralıklarda bayan çalışmak isterse sağlık kurulumlarında görevli olan doktorlardan rapor almak zorundadırlar. Bu rapor sayesinde doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışabilme izinleri olur. Dilerlerse bu arada kullanmadıkları 5 haftayı doğumdan sonraki 8 haftaya ekleyerek doğumdan sonra 13 hafta izin kullanabilirler. Bu süre eğer hamile bayana yeterli değilse doğumdan sonra 6 ay ücretsiz izin kullanabilirler. Yalnız bu süreden sonra işe devam edip edemeyeceklerine işverenleri karar vermektedir.

SGK doğum parası ödeneğinin ödenmesi için gereken şartlar şunlardır;

  • Kullanılan doğum izni aralığı boyunca işyerinde görev yapmamış olması,
  • Doğumdan önceki bir yıl içerisinde 90 gün boyunca sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğumdan önce kullanılacak olan izin tarihinin başlangıcında sigortalılık süresinin dolmuş olmaması,
  • Doğumun gerçekleşmemiş olmasıdır.

SGK Doğum Parası Nasıl Alınır?

Eğer sigortalı erkeğin sosyal güvencesi olmayan karısı SGK doğum parasından yararlanmak isterse eşinin doğumdan önceki bir senelik süre içerisinde 120 gün sigorta primi ödemiş olması gerekmektedir. SGK doğum parası için sigortalı bayan çalışanlar doğum raporu ve vizite kağıtlarıyla birlikte SGK’ya başvurmaları gerekmektedir. Başvuru işlemi gerçekleştikten sonra bayan çalışanın SGK doğum parası alması için önünde bir engel kalmaz. Bayan çalışanlar SGK doğum parası ödeneğini doğumdan sonraki işlemler sona erdikten sonra alabilirler.

SGK Doğum Parası Ne Kadardır ve Nasıl Hesaplanır?

Sigortalı bayan çalışanın günlük maaşının 2/3’ü kadarı bayan çalışana SGK tarafından SGK doğum parası olarak verilmektedir.

SGK Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK’ya başvuru yaptıktan sonra yazımızın bu kısmında anlatacağımız SSK doğum parası sorgulama işlemini yapmanızı tavsiye ederiz. Bu işlem için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Eğer hala E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubesine nüfus cüzdanınızla birlikte giderek 2 TL karşılığında sadece size ait olan E-Devlet şifrenizi öğrenebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi öğrendikten sonra ise aşağıda yazacağımız adımları takip ederek SGK doğum parası sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

  • Yazımızın sonunda vereceğimiz bağlantı adresine tıklamalısınız.
  • Açılan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basmalısınız.
  • Açılan sayfada bulunan kutucuklardan ilkine T.C. kimlik numaranızı ikincisine ise öğrenmiş olduğunuz E-Devlet şifrenizi yazmalısınız.
  • Bilgileri yazdıktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak SGK doğum parası sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

SGK Doğum Parası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.