SGK EKSİK GÜN BİLDİRİMİ | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

SGK EKSİK GÜN BİLDİRİMİ

SGK EKSİK GÜN BİLDİRİMİ

SGK Eksik Gün Bildirimi Nedir?

SGK eksik gün bildirimi 2000’li yılların başında başlayan bir uygulamaydı. Ancak SGK eksik gün bildirimi birtakım değişikliklere uğradı. Bu değişiklikler işçiyi sevindirici nitelikte olmakla beraber işverenin işini biraz zorlaştırıyor. Peki SGK eksik gün bildirimi değişiklikleri neler?

SGK eksik gün bildirimi işçilerin çalıştıkları gün kadar haklarını almaları ve mağduriyete uğratılmamaları için yapılmış olan bir sistemdir. İşçilerin ay içinde 30 günden eksik günlerine ilişkin SGK’ya bildirim yapılması zorunludur. Bu zorunluluk 2000’li yıllardan beri devam ediyordu. Ancak gelişen sosyal güvenlik bilinci ile SGK eksik gün bildirimi, hem çalışanların hem de işverenlerin genel olarak SGK bildirimlerinde, en azından gün sayılarının çalışıldığı kadar süreyle bildirilmesine özen gösterilmesini sağlamıştır.

Sigortalı işçinin işyerinde çeşitli nedenlerle ay içinde 30 günden az çalışması halinde, işyerinde ay içinde aylık prim ve hizmet belgesi ile birlikte ay içinde otuz günden az çalışan veya eksik ücret ödenen sigortalılara ilişkin olarak:

  • Kurumca elektronik ortamda alınabilenler hariç, kurumca yetkilendirilmiş sağlık hizmeti sunucularından veya işyeri hekimlerinden alınmış istirahatli olduğunu gösteren raporu,
  • Disiplin cezası uygulaması, gözaltına alınma ile tutukluluk hâline ilişkin belgeleri,
  • Kısmi süreli çalışmalara ait yazılı iş sözleşmesi,
  • Ücretsiz veya aylıksız izinli olduğunu kanıtlayan izin belgesi,
  • Sigortalının imzasını taşıyan puantaj kayıtları,
  • Grev, lokavt, genel hayatı etkileyen olaylar, doğal afetler nedeniyle işyerinde faaliyetin durdurulduğunu veya işe ara verildiğini gösteren ilgili resmî makamlardan alınan yazı örneği, sigortalıların eksik gün bildirimine ilişkin bilgi formu (Ek-10) ekinde Kuruma verilir veya Acele Posta Servisi, iadeli taahhütlü ya da taahhütlü olarak gönderilir.

Bu belgelerin geriye yönelik olarak her zaman düzenlenebilir nitelikte olanları (ücretsiz izin gibi), aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken süreden sonra verilmesi halinde işleme konulmaz. Ayrıca işverenden eksik sürelere ait ek aylık prim ve hizmet belgesi istenerek işverene idari para cezası uygulanır.

SGK eksik gün bildirimi birçok işçinin haklarını savunur niteliktedir. Ayrıca bazı işyerleri yani işverenler SGK eksik gün bildirimi belgelerini SGK’ya vermeyebiliyorlar.

SGK eksik gün bildirimi hakkında sizlere daha ayrıntılı bir bilgi verebilmek için aşağıya bir link verdik. Bu linke tıklayarak SGK eksik gün bildirimi hakkında daha ayrıntılı bir bilgiye ulaşabilirsiniz. İşte hepinizin özelliklede işçilerin ve işverenlerin yakından ilgilendiği SGK eksik gün bildirimi konusunu sizlere açıkladık. Şimdi ise SGK eksik gün bildirimi hakkında daha da detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki linke bakınız. Bilgi edinmek için linke tıklamanız yeterli olacaktır. Linke tıkladığınızda SGK eksik gün bildirimi ile ilgili gerekli sayfa direk karşınızda açılacaktır. Aynı zamanda aşağıda SGK eksik gün bildirim formunu da sizlere sunduk.

SGK Eksik Gün Bildirimi İçin TIKLAYINIZ!

SGK Eksik Gün Bildirimi Formu İçin TIKLAYINIZ!Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.