SGK TAHSİS TALEP VE BEYAN TAAHHÜT BELGESİ | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

SGK TAHSİS TALEP VE BEYAN TAAHHÜT BELGESİ

SGK TAHSİS TALEP VE BEYAN TAAHHÜT BELGESİ

SGK tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi sayesinde sigortalı olarak ölen kişinin 18 yaşından büyük hak sahiplerine kanun gereğince bağlanacak aylıklar ve gelirlerle ilgili olarak yapılacak olan cenaze yardımlarının evlenme yardımı ve toptan ödeme, SGK tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile beraber kuruma gidilip başvuru yapılarak alınabilecek. Bunların yanı sıra ise bunlara ödenmeyen ve kesinti yapılan gelirleri de tekrar bağlanacak. SGK tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ise yazımızda nasıl doldurulması gerektiğini anlatacağız.

SGK Tahsis Talep Ve Beyan Taahhüt Belgesi ile Başvuru Nasıl Yapılır?

 • SGK tahsis talep ve beyan taahhüt belgesiyle yetkili kurumlara başvurabilmek için ve aylık bağlanması talebinde bulunan sigortalı ve hak sahibinin 15 yaşından küçük çocuklar hariç olmak üzere birer adet fotoğrafı eklenmesi zorunludur.
 • 18 yaşını doldurmayanlar haricinde ise lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocukların ilgili kurumlardan gerekli öğrenci belgesi alması gereklidir.
 • Bunun yanında ise malul çocuklar için sağlık kurulu raporları da kuruma verilecek.

Ayrıca kanuna göre borçlanarak tahsis talebinde bulunanların ise 3201 sayılı kanun gereğince SGK tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile kuruma verilmesi gereklidir.

 • Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise eşinden boşandığı halde boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşayan eş ve çocukların SGK tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile başvuru yapıp aldıkları destekleri kesilir. Eğer bu kişilere buna rağmen bir tutar ödenmiş ise bu tutarlar geri alınır.
 • Ayrıca kurum ise SGK tahsis talep ve beyan taahhüt belgesindeki bilgilerin doğruluğunu her zaman kontrol etme hakkına sahiptir. Gerçeğe aykırı bulunan durumlarda ise verilen paralar yasal faizi ile birlikte alınır. Ayrıca sadece paralar geri alınmayıp suç duyurusunda da bulunur.

SGK Tahsis Talep Ve Beyan Taahhüt Belgesi Nasıl Doldurulmalı ?

 1. SGK tahsis talep ve beyan taahhüt belgesinde sırasıyla sigortalının ve hak sahibinin TC kimlik numarasını yazıyoruz.
 2. Hak sahibinin ve sigortalının ad ve soyadını yazıyoruz.
 3. Hak sahibinin ve sigortalının sigorta sicil numarası, BAĞ-KUR numaramızı eğer onu da bilmiyorsak tahsis numarasını yazıyoruz.
 4. Hak sahibinin ve sigortalının ne tür bir tahsis talebinde bulunduğumuzu yazıyoruz.
 5. Ölüm tarihi yazılıyor.
 6. Ödemelerin yapılmasını istediğimiz banka ismini yazıyoruz.
 7. Hak sahibinin sigortalıya yakınlık derecesini yazıyoruz.
 8. Ölüm gibi durumlarda bakmakla yükümlü birinin olup olmadığını yazıyoruz.
 9. Ölmesinde başka birisinin etkisi olup olmadığını yazıyoruz.
 10. Ölmesinde üçüncü şahısların etkisi var mı onu yazıyoruz.
 11. Anne ve babalar için gerekli olan bu bölümde ise anne ve babaların gelirlerinin asgari ücretin net tutarından az  olup olmadığını yazıyoruz.
 • Eğer SSK’lı isek 12. kısmı, BAG-KUR’lu ise 13. kısmı, Emekli Sandığı ise 14. kısmı, Diğer sandıklar için 15. kısmı, Yabancı ülkelerde hizmetler için de 16. kısmı doldurmak gerekir. Burada önemli olan ise SGK tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile başvuru yapacağımız kuruma göre gerekli alanları doldurmak.
 • En alttaki kısma ise cep telefonumuzu, e-posta adresimizi ve sigortalı veya hak sahibinin adresini, adı soyadını yazıp imzasını attıktan sonra SGK tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurulmuş olacak.

Gerekli belgeyi alıp yukarıda anlattığımız şekilde doldurduktan sonra ise gerekli kurumlara SGK tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

SGK Tahsis Talep Ve Beyan Taahhüt Belgesi İçin TIKLAYINIZ!Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.