SGK YAPILANDIRMA | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

SGK YAPILANDIRMA

SGK YAPILANDIRMA

BAĞ-KUR, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı bir kurumdur. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan kişilerin sağık hakları, sosyal güvence hakları vb. haklardan yararlanabilmeleri için birtakım primleri ödemeleri gerekmektedir. Bu primleri ödemediğiniz takdirde bazı haklardan yararlanamazsınız. Ayrıca bu primler ödenmediği zaman emekliliğinizde birtakım sıkıntılar ile karşı karşıya gelirsiniz. Fakat yeni yapılan bir düzenlemede prim borçları ile ilgili değişiklikler yapılarak prim borçlarının ödenmesi kolay bir hal almıştır. SGK yapılandırma da bununla ilgili bir uygulamadır.

Torba yasa kanun tasarısı ile BAĞ-KUR’a borcu olanlara ve vergi borcu olanlara af geliyor. Bu haber dikkatleri üzerine çekti. Şimdi sizleri SGK yapılandırmanın BAĞ-KUR üzerindeki etkisi hakkında bilgilendireceğiz.

Yapılan açıklamalara göre vergi borcu ve BAĞ-KUR borçları SGK yapılandırma ile tekrar yapılandırılıyor. Bu da demek oluyor ki gelen faizler tümüyle silinecek.

SGK Yapılandırmada BAĞ-KUR Affı

SGK, BAĞ-KUR ve Genel Sağlık Sigortası affının detaylarını açıkladı. Herkesin merakla beklediği ve birçok kişiyi yakından ilgilendiren tasarı hakkında bilgilerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Ocak ayında Meclis’e sunulması beklenen torba yasada yer alan ‘prim affı’ konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu olaya el attı. SGK yapılandırmasına göre 2 yıldan fazla sürede borcu olanlara yapılandırma için 3 ay süre verilecek, bundan yararlanmayanların ise hem borcu hem hizmeti silinecek.

BAĞ-KUR affı BAĞ-KUR’a kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olan vatandaşlarımızı kapsayacak. Bu da demek oluyor ki 2 yıldan az prim borcu olanlar bu kapsam içerisine girmiyorlar.

SGK yapılandırma ile prim borcu olanlara 3 aylık bir süre verilecek. Bu süre içerisinde SGK yapılandırma başvurusu yapan vatandaşlarımızın borçlarını ister peşin olarak isterse taksit ile ödeme imkanları olacak. Ancak vatandaşlarımız bu süre içerisinde SGK yapılandırma başvurusu yapmazlar ise otomatik olarak 24 aydan sonrakiler silinecek. Ayrıca sigortaları da durdurulacak. SGK yapılandırma ile esnafımız icradan kurtulmuş olacak.Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. okan özbek dedi ki:

    bu haberde yer alan bağkur gününü silme ve böylece borçtan kurtulma haberinin yasada yer alıp almadığını soracaktım.

    yasa da bağkur günü silme ve borcu silme yoktur. bu konu önceki konuşmalarda ve taslaklarda vardı.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.