SİGORTA PRİMİ SORGULAMA | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

SİGORTA PRİMİ SORGULAMA

SİGORTA PRİMİ SORGULAMA

SGK ” Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ” kısaltmasıdır. Sosyal Sigortalar Kurumu 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen bir kurum olmuştur. Bu kurum ile SSK, BAĞ-KUR ve Emekli sandığı gibi kurumların devredilmesi ile kurulmuş bir kurumdur. Genel kurul,yönetim kurulu ve başkanlık olmak üzere üç bölümden oluşmuştur. Amacı ise ; belirli standartlar ile Sosyal Güvenlik sistemini yürütmektir. Sosyal güvenlik politikalarını uygulamak, bu politikaların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak, haklarının kullanılmasını ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesini kolaylaştırmak, sosyal güvenlik alanında, kamu idareleri arasında koordinasyon ve işbirliğini sağlamak gibi görevleri bulunmaktadır. Vatandaşın sigortasının olması vatandaşa ve o kişiye bağlı kişiler açısında çok fazla yarar sağlamaktadır. Örneğin bir kaza sonucu hastanede gördüğünüz işlemleri devlet kendi bünyesince karşılamaktadır. Bu nedenle sigortalı olmak ve bunun gerekliliklerini yapmak sizin faydanızadır. Emeklilik, kişilerin çalışma hayatını sonlandırıp emekli maaşı alarak hayatını sürdürmesi durumudur. Emeklilik işleminizi SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı üzerinden yapabilirsiniz. Ancak tek bir çatı atında sigorta primi sorgulama işleminizi SGK üzerinden yapabilirsiniz. Bizde bu yazıda siz okurlarımıza bu sorgulama işlemini nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Sorgulama işleminizi şifreli olarak internet üzerinden yapabilirsiniz.

Şifreli Sigorta Primi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu işlemi E-SGM resmi sitesinden de yapılabilmektedir.Ancak site şu anda bakım aşamasında olduğu için sizlere hizmet verememektedir. Bu nedenle sizlere E-Devlet üzerinden sorgulama işlemlerinizi nasıl yapabilirsiniz sizlere aktaracağız. E-Devlet kapısı üzerinden yapacağımız sigorta primi sorgulama işlemi için bir E-Devlet şifresi elde etmeniz gerekmektedir. PTT şubelerinden sadece 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. Daha sonrasında SGK, BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığı durumlarına göre sizlerle yazının bitiminde paylaşacağımız linklere tıklayarak sorgulama işleminizi yapabileceksiniz. İlk olarak “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız.

1

Daha sonrasında sizlerden istenecek olan TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi bilgilerinizi belirtilen yerlere sırasıyla doldurup “Sisteme Giriş Yap” butonuna basarak sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi ile Sigorta Primi Sorgulama 4A İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Şifresi ile Sigorta Primi Sorgulama 4B İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Şifresi ile Sigorta Primi Sorgulama 4C İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.