SSK AFFI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

SSK AFFI

SSK AFFI

Milyonların talip ettiği torba yasa vatandaşlara birçok haklar veriyor. Bunlardan bir tanesi ise SSK affı ve SSK vergi affı diyebiliriz. Bu yazımızda SSK affı ile ilgili olacak. Bu SSK affı sayesinde ise borçların faizleri siliniyor ve ana paraları da taksitle ödenebiliyor. Torba yasa yürürlüğe girdi ve 20 milyon insanın hayatı kolaylaştı. Bu insanların arasından ise yüzü gülenlerden birisi ise emeklilerdir. Yasa, çalışan emeklilerden veya kendi işini yapan BAĞ-KUR emeklilerinden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ile ilgili borçları da yapılandırma kapsamına aldı.

SSK affı sayesinde ise milyonlarca emeklinin hayatı kolaylaşacak ve borçların faizleri silinecek ve ana paraları da taksitle ödeme imkanı getirilecek. Bunun yanı sıra ise emekliler bir işyerinde çalışıyorlarsa SGDP kesintileri işveren tarafından ödenecek. Ama emekli kendine ait bir işyeri açarsa bu kez yüzde 15 oranındaki kesinti emeklinin maaşından yapılıyor. Emeklilerin ise çoğu bunu bilmediği için birçok borçla karşı karşıya kalıyor. İşte SSK affı sayesinde ise emekliler bu durumdan rahat bir nefes alarak kurtulacak. Çoğu küçük esnaf olan bu emekliler SSK affı sayesinde borçlarını 18 taksitte ve iki ayda bir ödemelerle 36 aylık vadeyle ödeyerek kurtulabilecek.

Bunların yanı sıra ise yaşlı vatandaşlar ve emekliler de bu duruma sevindi. Özellikle 65 yaş üstü yaşlılık maaşı alanlara çeşitli sebeplerden dolayı fazla yapılan ödemeler geri alınmayacak. Bunun yanı sıra ise SSK affı sayesinde ise engelli maaşı alanlardan yapılan yersiz para alımları da olmayacak. Ayrıca çalışan annelere, borçlu BAĞ-KUR’lulara, madencilere ve gurbetçilere de erken emeklilik imkanı getiriyor. Torba yasa ile SSK’lılara tanınan doğum borçlanması hakkı genişletildi. SSK affı ise beraber madencilere uygulanan 55 yaş emeklilik yaşı ise 50 düşürülüyor.Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.