SSK ÇEYİZ PARASI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

SSK ÇEYİZ PARASI

SSK ÇEYİZ PARASI

Sosyal Sigortalar Kapsamında anne ve babasından yetim aylığı alan kız çocuklarımızın evlenmeleri halinde ödenen ödeneğe SSK çeyiz parası denir. Bizde bu yazımızda sizlere SSK çeyiz parası alma şartları nelerdir gibi bilgiler verip bu konuda siz değerli okurlarımızı bilgi sahibi yapacağız. SGK çeyiz parası ise 1 Ekim 2008 tarihinden sonra çıkarılan kanun ile verilmeye başlandı. Yeni bir kanun neticesinde ise bundan sonra BAĞ-KUR olan babaların kız çocuklarına da bu aylık verilebiliyor.

SSK Çeyiz Parası Kimler Alabilir?

 • SSK çeyiz parası almak için iki şart vardır. Bunlardan ilki ölüm gelir veya aylığı almak,
 • Diğeri ise SSK çeyiz parası alırken evlenmiş olmaktır.

SSK Çeyiz Parası Almak İçin Nereye Müracaat Edilmelidir?

SSK çeyiz parası için ise resmi evlilik bağı kurulduktan sonra ödeneği alacak ki­şinin veya vekilinin SSK çeyiz parası evlenme ödeneği talep dilekçesi ve başvuru formu ile beraber iki şekilde başvuru yapabilir.

 • SSK ve BAĞ-KUR’lular SSK çeyiz parası almak için Sosyal Güvenlik Ku­rumu Başkanlığı Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na başvuru da bulunabilirler.
 • Devlet Memurları ise SSK çeyiz parası almak için  Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı Kamu Görevli­leri Daire Başkanlığı’na başvuru da bulunabilirler.

Bunların yanı sıra ise evlenme ödeneğinin miktarı ne kadar olduğuna bakacak olursak, SGK‘dan aldığı ölüm aylığı miktarının son 24 ayı kadar para alacak. Yani son iki yıl aldığı kadar. Örneğin bir kişi ölüm aylığı olarak bin lira alıyorsa bu kişi çeyiz parası için 24 milyar bir para alacak. Evlenme ödeneği için başvuru süresi ise 5 yıldır. Bunun yanı sıra ise çeyiz parasında BAĞ-KUR, SSK, Emekli Sandığı’ndan yetim maaşı alan kız çocukları alabilecek.Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

 1. seren dedi ki:

  slm,ben babamı 2000 yılında kaybettim, SSK çeyiz parası durumundan faydalanabılıyormuyum

  dıyelım kı ben bır işe gırdım sigortam ödenıyor ve o işten çıktım,sigortamda kesıldı.. tekrardan yetım maaşından ve çeyiz parasından faydalanabılırmıyım ?

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Evet işten çıkmanız durumunda yetim maaşına başvurmalısınız. Yetim maaşı bağlandıktan ve maaşı almaya başladıktan sonra çeyiz parasına başvurup alabilirsiniz.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.