SSK DOĞUM PARASI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

SSK DOĞUM PARASI

SSK DOĞUM PARASI

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza SSK doğum parası alma şartları ve SGK doğum parası alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz. Bunların yanında ise ayrıca SSK doğum parası sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı anlatacağız. SGK doğum parasının halk dilinde diğer bir adı da analık parası olarak bilinir. Doğum yapan bayanlara doğumdan önce ve sonra verilen geçici iş göremezlik ödeneğidir. Doğumdan önceki ve sonraki 8 haftalık süre içinde verilir. Bunun yanı sıra ise çoğul gebelik durumlarında ise 8 hafta olan bu sürece 2 hatta ekleme daha yapılarak 10 hafta olur.

SSK Doğum Parası Şartları Nelerdir?

  • İstirahat başladığında sigortalılık niteliğinin sona ermemiş olmasıdır.
  • Doğumdan önceki dönemde ise 90 günlük sigorta priminin bildirilmiş olmasıdır.
  • İstirahatli süre içinde çalışılmaması ve doğum gerçekleşmesidir.

Bu yıllardır yapılan bir uygulamadır. Kadın çalışanlar doğum yapması halinde ise geçici iş göremezlik parası alırlar. SGK doğum parası nasıl öğrenilir onlar da yazımızın içerisinde mevcuttur.

SSK doğum parasının hesaplanması ise çalışan kadının günlük brüt kazancının ayakta tedavilerde iş göremezlik ödeneği 2/3 ve yatarak tedavilerde iş göremezlik ödeneği ise kazancın yarısı olarak ödenir. Şimdi ise SGK doğum parası sorgulama işlemi nasıl yapılır anlatalım.

SSK Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet şifresi ile SSK doğum parası sorgulama işleminizi yapmak için öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi size en yakın herhangi bir merkez PTT şubesine giderek kimlik bilgilerinizle yapacak olduğunuz şifre alma başvurusu sonrasında kolaylıkla teslim alabilirsiniz. Bu işlem için 2 TL işlem ücreti ödemeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra sorgulama işleminiz için yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Açılmış olan E-Devlet sistemi üzerinden ilk olarak ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayınız.

zz

Kimliğinizi doğrulama işleminizi, TC kimlik numaranız ile birlikte edinmiş olduğunuz E-Devlet şifreniz doğru ve eksiksiz bir şekilde ilgili alanlara yazınız.Kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirmek için yazdığınız T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifresi bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olarak girdiğinizden emin olduktan sonra hemen aşağıda bulunan ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayınız.

dsada

Bu işlemleri sırası ile yaptığınızda SGK doğum parası sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız. Açılan ekranda bilgilerinizi görebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi İle SSK Doğum Parası Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.