SSK TARIM SİGORTASI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

SSK TARIM SİGORTASI

SSK TARIM SİGORTASI

Tarımsal faaliyetlerde hizmet akdi ve sürekli çalışan vatandaşlar SSK tarım sigortası eskiden olduğu gibi devam edilecek ve kanuna göre ise bu vatandaşlar sigortalı sayılacaktır. Bunların yanı sıra ise tarımsal akdi ile süreksiz çalışanlar vatandaşlar ise kanunun yürürlük tarihi itibarıyla bu kapsamda olanların sigortalılıkları, kanunun yürürlük tarihinden sonrada devam ettirilecek ve kanunun 4. maddesine göre onlarda sigortalı sayılacaklar. Bizlerde bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza SSK tarım sigortası olması için gerekli ve detay bilgileri vereceğiz.

Bunların yanı sıra ise prime esas kazançların yüzde on iki buçuğu oranında Genel Sağlık Sigortası primi alınarak Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacaklardır. Tarımda ise kendi nam ve hesabı adına çalışan vatandaşların ise SSK tarım sigortası kanununun yürürlük tarihinden sonrada devam ettirilip bunun yanı sıra ise kanunun yürürlük tarihine girdikten sonra ise ilk defa bu kapsamda çalışacak olanlar SSK tarım sigortası kapsamında sayılabilecekler.

SSK Tarım Sigortası İle Kendi Nam Ve Hesabına Bağımsız Çalışanların Kazançları

Tarımsal faaliyetlerde kendi nam ve hesabına bağımsız çalışan vatandaşların kanunun yürürlüğe girdiği yıl için tarımsal faaliyetlerden elde ettikleri yıllık kazançlarının masraflar düşüldükten sonra, kanun ile beraber SSK tarım sigortası kapsamında aylık kazançlarının prime esas günlük kazançlarının 15 katı olanlar SSK tarım sigortası kapsamına alınarak bunlarda sigortalı olabilecekler. SSK tarım sigortası kapsamındaki vatandaşlar ise primlerini esas primin 15 katı şeklinde ödeyecekler. Bu şekilde SSK tarım sigortası kapsamı ve ödenecek prim miktarı, her sonraki yıl için birer puan artırılmak suretiyle uygulanacak ve prim esas kazancı 30 katı olana kadar devam ettirilip daha sonra ise 30 katta sabitlenecektir.Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.