SSK TAZMİNAT HESAPLAMA | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

SSK TAZMİNAT HESAPLAMA

SSK TAZMİNAT HESAPLAMA

Değerli okuyucular SGK ve SSK’da işten çıkarılmadan önce yapılan işlemlerden birini sizlere anlatıyoruz. SSK tazminat işlemi ikiye ayrılıyor. Bunlardan birisi kıdem tazminatı bir diğeri de ihbar tazminatıdır. Kıdem tazminatı tüm çalıştığınız zamanların toplanıp siz işten çıkarılmadan önce bu tutarın size verilmesidir. İhbar tazminatı ise iş sözleşmesi işçi veya işveren tarafından sonlandırılır iken işçinin işyerindeki kıdemine göre, ya belli bir süre önceden bildirimde bulunması ya da bu süreye ait ücretin diğer tarafa peşin olarak ödenmesidir. Sizlerin çok merak ettiği SSK tazminat hesaplama işlemi nasıl yapılır bunu sizlere anlatacağız. SGK, SSK tazminat hesaplama konusunda birçok bilgilendirmede bulunmuştur. Sizleri SSK tazminat hesaplama bilgilendirmelerinden haberdar edeceğiz.

SSK tazminat hesaplama konusunda dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. İşvereniniz size tazminat ödemek istemez ise sizi işten çıkartmaz ve sizin işten çıkmanızı bekler. Bu gibi bir durumda eğer siz işten kendi isteğiniz ile çıkarsanız tazminatınızı alamazsanız.

SSK Tazminat Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kıdem Tazminatı İçin SSK Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılır?

İşçi işe girdiği süre boyunca işte aktif olarak çalıştığı takdirde işveren işçiye işçinin bir yıl içinde 30 günlük brüt maaşı kadar kıdem tazminatı ödemek ile yükümlüdür. Bir yıldan arta kalan süre zarfı içinde aynı işlem oranlanarak uygulanır. Kıdem tazminatı için SSK tazminat hesaplama yapılırken tek kesinti yapılan unsur damga vergisidir.

İhbar Tazminatı İçin SSK Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Öncelikle ihbar süresi hesaplanmalıdır. Bu süre işçi ve işveren sözleşmesinde belirtilen bir süredir. İhbar süresi tespit edildikten sonra bu süreye karşılık gelen aylık brüt gelir giydirilmiş aylık brüt ücret üzerinden SSK tazminat hesaplama yapılır.Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 29 yorum yapıldı:

 1. volkan dedi ki:

  21.09.2014 tarihinde çalışmak üzere bir kafede işe başladım 30.05 2015 tarihinde sigortamın yatılmadığını anlayınca işten ayrıldım hakkımı nasıl savunabilirim cevap yazarsanız sevinirim.

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   SGK müdürlüklerine başvurup şikayet edebilirsiniz.

 2. Kamer dedi ki:

  Meraba bi sorunum var cevap yazarsaniz sevinirim
  İse giriş sigorta tarihim 28 Kasım 2007 işten çıkış tarihim ise 10 haziran 2015
  Askeri ücretle çalışıyordum birde ayrıca her ay 150 tl yemek parası alıyordum
  Buna göre ben nekadar tazminat alabilirim cevap yazar misiniz
  Toplamda 7 sene 5 ay 13 günluk çalışmam var bu verilere göre hesaplaranks sevinirim

  Teşekkürler simdiden…

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   İşten haklı sebepler ile çıkmışsanız. Maaş ortalamanız ile çalıştığınız yılın çarpımı kadar tazminat alırsınız. Yani 7 yıl içinde ortalama 850 TL alıyorsunuz diyelim. 7 yıllık çalışma sonucu 7×850=5950 TL tazminat alırsınız. Tabi ki sigortanızın bu süre içerisinde kesintisiz olarak yatması gerekir.

 3. Yasin emir dedi ki:

  Merhaba bi sorum olacak size 06.09 2007 ise giriş tarihim ama her yıl sonu giriş çıkış yapıldı kendi isteğimle işten ayrılsam tazminat hakkım olurmu is veren çıkarmıyor

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Her yıl sonu giriş çıkış yapıldıysa tazminat hakkınızı gasp etmişler. Tazminat almak için işten giriş çıkış olmaması gerekir.

 4. Murat dedi ki:

  Merhaba bir bilgi almak istiyorum ise baslangicim 9. 4 2007 isten cikarilmam 23 12 2008 burut masim 2450 nekadar para almaliyim ihbar ve kidem tazminati

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Bu geçen süre için alacağınız tazminat 1 maaştır, Murat Bey.

 5. hasan dedi ki:

  slm sigortali bir iscinin haberi olmadan tazminat haki yok edile bilirmi. Bide her ay imza atiyo

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Yılda bir gün sigorta primi yatmadığı taktirde, yani 1 günlük işten giriş çıkış yapılırsa tazminat hakkı elinden alınmış oluyor, Hasan Bey.

 6. murat dedi ki:

  Ben calistigim yerde 2000 2013 arası bonservisim var ayreten sigorta yatıyor ben tazminatı nasıl alırım yardimci olursanız

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   İşten çıkarılma durumunda tazminat alabilirsiniz, Murat Bey.

 7. yüksel arslan dedi ki:

  16 yıldır kamuda işçi olarak çalışmaktayım ikibinikiyüz tl maaş +sekiz yarım maaş ikramiye alıyorum.şu anda emekli olsam ne kadar tazminat alırım .teşekkür ederim.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   En az 35.200 TL tazminat alırsınız, Yüksel Bey.

 8. Necla Altınbas dedi ki:

  4c emeklisiyim, 15 yıldır sigortalı olarak calısmaktayım, halende calısıyorum, muntazam sgk primlerim yatırıldı kıdem tazminatı alabilirmiyim ne yapmam gerekir
  tsk ederim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Necla Hanım.

 9. M.ŞAMİL ŞURATAN dedi ki:

  İŞE GİRİŞ TARİHİM 21 11 2012
  ASGARİ ÜCRETLİYİM BÜRÜT 1647 İŞTEN ÇIKARILIRSAM
  NEKADAR TZMİNAT ALABİLİRİM
  İHBAR+KIDEM

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Tazminat olarak en az net maaşınızın 3 katını alırsınız.

 10. Ömer dedi ki:

  3.10.2014 de işe başladım. 1.5.2016 da isten cikaracaklarini soylediler ne kadar tazminat alırım. İhbar ve Kidem. Maaşım 1647 brüt.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   1600 tl tazminat alırsınız.

 11. Mesut dedi ki:

  Merhabalar. 01-11-2008 tarihinden itibaren bir petrol istasyonunda çalışıyorum.
  Günde 12 saat
  Ertesi gün 24 saat nöbet
  Nöbetten çıkınca 24 saat iznimiz var. tekrar 12 saat ve 24 saat olarak çalışmaya devam ediyoruz. Aylık ortalama 360 saat çalışıyorum asgari ücretliyim yillik iznimiz yok bodrolarda aylik çalışan olarak gozukuyoruz tecilimi bozup askere gitmeyi düşünüyorum ne kadar tazminat almam gerekir. Teşekkürler.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   İşten çıkarılma durumunda tazminat alabilirsiniz. Kendiniz çıkarsanız alamazsınız.

   1. Mesut dedi ki:

    Askerlik nedeniyle birakacagim icin almam gerekli degilmi

 12. hüseyin eriş dedi ki:

  merhabalar 13.04.2013 işe başlama 21.04.2016 iş bitiş tarihim toplam 3 sene 1 hafta çalışma işten çıkarılıyorum asgari ücret alıyorum ve senelik iznim içeride ve 1 maaşım içeride yaklaşık 4 gündür işe gitmiyorum biz sana haber verene kadar çalışmayacaksın denildi bende kendimi garantiye almak için mazeret izni aldım 3 gün ve hala dönüş yapılmadı kıdem, ihbar senelik izin ve 1 maaş toplam TAHMİNEN ne kadar tazminat alırım yardımcı olursanız sevinirim maaş bürütüm 1,650

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   3 x 1600 = 4800 tl + maaş almanız gerekir. Biraz değişlik gösterebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 13. Uğur dedi ki:

  Merhaba,
  4 A dökümünde sigorta için her ay 2450 TL olarak ortalama yatan rakam görünmekte maaşım ise 2840 TL 3 yıldır çalışmakta olduğum firmadan çıkarılmam durumunda ne kadar tazminat alırım?Brüt ücretimi bilmiyorum.Kidem ve ihbar tazminatimi da nasıl öğrenebilirim.

  Teşekkürler.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Tazminat olarak 3 maaş alırsınız. Bazı kesintiler olmaktadır. 7000 tl gibi bir ücret alabilirsiniz.

 14. ramazan dedi ki:

  Merhaba 05 09 2012 işe giriş tarihim.
  31 01 2016 küçülme nedeni ile işten çıkarıldı. ne kadar tazminat alırım.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   3 maaş tazminat alırsınız.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.