SSK YETİM AYLIĞI | Sigortam Yatıyor mu? | SGK Sigorta Sorgulama | SGK Hizmet Dökümü

SSK YETİM AYLIĞI

SSK YETİM AYLIĞI

Anne ve babasını kaybetmiş olanlara belirli şartlar altında yetim aylığı bağlanabiliyor. Ancak belirli durumlarda ise alınan bu SSK yetim aylığı kesilebiliyor. Bizlerde bu yazımızda sizlere SSK yetim aylığı alma şartları nelerdir, hangi durumlarda SSK yetim aylığı kesilebiliyor bunları anlatacağız. SSK yetim aylığı almak için yapılması gerekenler neler bunlar hakkında siz değerli okurlarımıza bilgiler sunacağız. SGK tarafından SSK yetim aylığı alanların bu aylıkları bazı durumlarda kesiliyor demiştik işte bu durumlara dikkat etmeyen birçok vatandaşımız daha sonra bu aylıkları tekrar ödemek zorunda kalıyor. Böyle bir durum olmaması için yazımızı dikkatlice okuyunuz.

SSK Yetim Aylığı Alma Şartları Nelerdir ?

  1. Kendisinden aylık bağlanacak sigortalıyı veya gelir ya da aylık bağlanmış olan sigortalıyı kasten öldürdüğü veya öldürmeye teşebbüs ettiği veya iş göremez durumundan dolayı malul olma durumu oluyor.
  2. Kendisinden ise aylık bağlanacak olan sigortalıya veya gelir ya da aylık bağlanmamış olan sigortalıya veya hak sahibine karşı ağır bir suç işlediği veya bunlara karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemesi nedeniyle ölüme bağlı bir tasarrufla mirasçılıktan çıkarıldıkları,
    hususunda kesinleşmiş yargı kararı bulunan kişilere gelir veya aylık ödenmez. SSK yetim aylığı ödense bile bu ödenen aylıklar tekrar geri alınır.
  3. Vefat eden anne ve babasından SSK yetim aylığı alma şartları ise ilk olarak evli olmaması ikinci olarak devlet memuru olmaması.
  4. SSK yetim aylığı almak için bunların yanında ise Sigortalı veya BAĞ-KUR’lu olarak çalışmaları, Sigortalı veya BAĞ-KUR’lu olarak yaşlılık aylığı almaları halinde yetim aylıkları kesilmez.

SSK yetim aylığı almak isteyenlerin veya bu aylığı alanların bu aylıklarının kesilip de sıkıntıya düşmemesi için bunları dikkatlice okuyup uygulamaları gerekiyor. Aksi halde onlar için hiç bilinmedik  bir borç çıkabilir.Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.